I właśnie dziś, 5 września jest okazja aby sprawdzić te wrażenia. Spektakl „Szachy” będzie można obejrzeć na stronach internetowych Radia Kraków i  TVP3 Kraków. Będzie to transmisja na żywo widowiska, które zostanie wystawione na Wawelu (niestety bez publiczności) i które zainauguruje telewizyjną odsłonę 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Radio Kraków jest partnerem tej transmisji i patronem medialnym całego przedsięwzięcia. A więc sobota, 5 września, godz. 18: www.radiokrakow.pl.

Jan Kochanowski pisał: „Wojnę powiedzieć myśli serce moje/ Do której miecza nie trzeba ni zbroje/ Ani pancerzów, ani arkabuzów./ Ta walka czyście może być bez guzów”.  I dalej „[…] Drewniane wojska przed tobą szykuję. / A ty się nie wstydź, masz li czas spokojny/ Przesłuchać tej to krotochwilnej wojny”.

Czyli wojna, ale wojna, w której zmagać się będą kandydaci na męża duńskiej księżniczki Anny. Wykazać się oni mają nie tężyzną fizyczną, ale rozumem, inteligencją i sprytem, o czym zaświadczyć może wygranie partii szachów, gry która do dziś uważana jest za królowę wszystkich gier. A jak wiadomo dla zwycięzcy jest nagroda: ręka księżniczki.

Reżyser przedstawienia Paweł Winsczyk, stworzył niezwykle urokliwe widowisko pełne humoru, a gdy trzeba i grozy. A że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, to scena zamienia się w wielką szachownicę a małe drewniane figury przyjmują postać tancerzy. Choreografię przygotowała Romana Agnel, która w tym widowisku wykorzystała także oryginalne choreografie z XVI wieku.  Ruch pantomimiczny – bo sporo go w tym przedstawieniu – opracował Krzysztof Antkowiak, tancerz Baletu Cracovia Danza, wcześniej aktor-mim słynnej Pantomimy Henryka Tomaszewskiego.

Ale najbardziej wzrok widzów zawsze przyciągają kostiumy. Ich autorka Monika Polak-Luścińska zaprojektowała niezwykle piękne figury szachowe (maski i rekwizyty Maciej Luściński). To właśnie dzięki tym kostiumom spektakl zawsze ściąga tłumy widzów. Pamiętam moje wrażenia gdy kilkanaście lat temu po raz pierwszy obejrzałam ten spektakl. Na długo obrazy z tego widowiska pozostały w pamięci. A najbardziej pasjonująca była i jest dla mnie zawsze rozgrywka szachowa, co podkreślają jeszcze fragmenty dzieła Kochanowskiego czytane są w spektaklu przez aktora, wcielającego się w rolę króla, ojca księżniczki. A tym aktorem jest Paweł Winsczyk, przypomnę reżyser przedstawienia.

Spektakl „Szachy”, który też jutro będzie można obejrzeć na antenie TVP3 Kraków o godz. 17.40, to jedynie prolog do telewizyjnej odsłony 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który w tym roku otrzymał podtytuł „Kraków tańcem malowany”. Przez trzy kolejne weekendy, od 12 września zawsze w sobotę i w niedzielę, o godz. 19.30  zobaczyć będzie można w sumie  cykl sześciu odcinków „Kraków tańcem malowany” nawiązujących do przeszłości Krakowa. I to do dawnej przeszłości, bo tancerze Baletu Cracovia Danza zabiorą widzów w podróż po trzech epokach; wytańczą Kraków Średniowiecza, Renesansu i Baroku.

W tych filmowych odcinkach, a są to: „Wokół Wita Stwosza”, „Pan Twardowski, igraszki w Barbakanie”, „Bassa danza z madonnami”,  „Maszkary krakowskie”,  „Od acana do waćpana” i „Wawelskie baletto”, taniec – choć pełen zrekonstruowanych choreografii, które na co dzień znajdują się w traktatach zalegających europejskie biblioteki – to jednak jest tylko pretekstem do opowieści o konkretnych zabytkach sztuki znajdujących się w naszym mieście.

Dla przykładu „Wokół Wita Stwosza” to oczywiście opowieść o ołtarzu Wita Stwosza, „Bassa danza z madonnami” nawiązuje do zbiorów galerii dawnej sztuki polskiej zgromadzonych w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a „Maszkary Krakowskie” są opowieścią o Sukiennicach, o maszkarach które można odnaleźć w ozdobach architektonicznych tego słynnego na cały świat budynku.

W odcinkach filmowych pojawią naukowcy i artyści m.in.: Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa; Jan Polewka, scenograf, reżyser teatralny;  Marek Walczak, z  Instytutu Historii Sztuki; Agata Wolska, autorka książki „Zagrabiony, odzyskany. Historia powrotu ołtarza Wita Stwosza do Krakowa”; Leszek Rembowski, choreograf, specjalista od rekonstrukcji dawnego tańca polskiego; czy Anna Śliwa, skrzypaczka, specjalistka od muzyki dawnej. Rozmawiać z gośćmi na wizji będzie Romana Agnel, zaś zdjęcia robił młody, zdolny filmowiec krakowski – Sebastian Dudek.

Te odcinki telewizyjnej odsłony festiwalu to pierwsza tak poważna produkcja Baletu Cracovia Danza, który w czasie pandemii zorganizował i powołał do życia Cracovia Danza Film Studio. Kilka małych wprawek filmowych studia można już zobaczyć na kanale YT Cracovia Danza.

Ale póki ruszy cykl odcinków w telewizji, już dziś transmisja „Szachów” według Jana Kochanowskiego. W imieniu Radia Kraków i Baletu Cracovia Danza zapraszam na streaming prosto z Arkadowego Dziedzińca na Wawelu. Dziś, sobota, 5 września, godz. 18, na stronie internetowej Radia Kraków: www.radiokrakow.pl. Będzie pięknie jeśli pogoda wytrzyma. Warto!