Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wawel o zmierzchu

Od 2008 roku zmierzch na Wawelu ma swój ton i nastrój. Gdy dzień przechodzi w noc, a światło słoneczne zastępowane jest kolorowym sztucznym oświetleniem podkreślającym królewską architekturę zakamarków Wawelu, na dziedzińcach rozbrzmiewa różnorodna muzyka w wykonaniu mistrzów i uczniów. Muzykom towarzyszą często stali wawelscy wykonawcy: śpiewające czyżyki, bijący zegar przypominający o rytmie historii czy przejeżdżające pod wzgórzem krakowskie zaczarowane dorożki.

fot: Andrzej Szelęg

Już po raz dziesiąty trwa w Krakowie Festiwal „Wawel o zmiechrzu”. Zawsze przez soboty lipca i sierpnia Wawel wypełnia muzyka i to w doskonałych wykonaniach. Magia miejsca powoduje, że utwory brzmią tu inaczej, bardziej przejmująco, bardziej wzruszająco, a dźwięki miasta same wpisują się w wykonywane kompozycje.

Festiwal organizowany przez Zamek Królewski na Wawelu i Grupę Twórczą „Castello” jak co roku otwiera dla melomanów swoje dwa dziedzińce: Arkadowy oraz Stefana Batorego, który - o czym warto przypomnieć - przez cały rok pozostaje niedostępny dla publiczności. Trudno się dziwić, że festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i krakowskich melomanów.

Zawsze inauguracja i finał odbywają się na Dziedzińcu Arkadowym. I tak też zostało zaplanowane w tym roku.  Tegoroczną, bardzo ciekawą inaugurację,  która odbyła się 1 lipca poprzedził czterogodzinny maraton pianistyczny, w wykonaniu muzycznej młodzieży (Maria Słysz, Agile Gabriele Bajoraitė, Anna Holovenko, Piotr Kowal). Zaś wieczorem wystąpili, też młodzi choć już z laurami: pianista Marcin Koziak oraz Orkiestra CORda Cracovia. Całość poprowadził Maciej Tworek.

W programie wieczoru znalazły się hity klasyki: Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur Chopina, Koncert fortepianowy a-moll Griega, Symfonia A-dur „Włoska” Mendelssohna. Koncert otworzyło wykonanie nowego utworu, którego autorem jest Wojciech Michno, powstałego na zamówienie festiwalu. Zresztą prezentacja zamawianych nowych utworów stała się już tradycją inauguracji. Tradycją bardzo interesującą.

Drugi koncert, 8 lipca, miał się odbyć na Dziedzińcu Stefana Batorego. Już się na to bardzo cieszyłam, bo miejsce to słynie z doskonałej akustyki. Dziedziniec zwany potocznie Dziedzińczykiem jest miejscem dość tajemniczym, wręcz niezauważalnym na co dzień przez turystów. Jest to przestrzeń niewielka, znajdującą się pomiędzy katedrą a zamkiem Wawelskim. Przez stulecia miejsce to bardzo się zmieniało, czego ślady do dziś można obserwować. Najpierw znajdowała się tam romańska kaplica pałacowa wzniesiona przez Kazimierza Odnowiciela, później mury obronne odgradzające właściwą rezydencję królewską, czy wreszcie w renesansie łaźnia królewska, czego pozostałością może być wanna służąca do gromadzenia wody. Teraz Dziedzińczyk oddany muzyce można podziwiać podczas koncertów. Pięknie oświetlony staje się niezwykłym tłem prezentowanej muzyki, wręcz cichym bohaterem wieczoru.

Niestety drugi koncert festiwalu z powodu deszczu został przeniesiony do holu budynku, w którym znajduje się dyrekcja Wawelu. Było to znacznie mniej romantyczne miejsce, ale doskonały koncert osłodził żal. Bo też wystąpiła prof. Elżbieta Stefańska, która wraz z Mariko Kato (na jednym klawesynie na cztery ręce) doskonale poprowadziły wieczór pod znakiem poloneza. Zabrzmiały utwory m.in. Ogińskiego i Chopina. Ale też wielką atrakcją koncertu był występ pary tanecznej Cracovia Danza, Romany Agnel i Dariusza Brojka, którzy przeprowadzili publiczność przez temat poloneza. Było na co patrzeć i co podziwiać. Doceniła to publiczność i zgotowała artystom owację, tak wielką, że nie obyło się bez bisu. Zresztą taniec na tym muzycznym festiwalu jest rzadkością, wręcz rarytasem. I słuchacze to docenili.

fot: Andrzej Szelęg

Festiwal trwa. Dziś kolejny koncert zaplanowany na Dziedzińczyku. Tym razem młody zespół artsemble w składzie:  Błażej Kociuban, Agnieszka Bugla, Małgorzata Wasiucionek, Krzysztof Katana – skrzypce, Karolina Stasiowska -  atówka,  Aleksandra  Lelek,   Krzysztof Sadłowski - wiolonczele; Piotr Kosiński – fortepian. A w programie utwory Mozarta, Schumanna i Mendelssohna.

Z okazji  10. jubileuszowej edycji, festiwal będzie miał swój półfinał: nadzwyczajny recital ukraińskiego pianisty Alexandra Gavrylyuka, który na Dziedzińcu Arkadowym zaprezentuje utwory Bacha, Haydna, Chopina i Bałakiriewa. Warto sobie już dziś zarezerwować czas! Sobota, 5 sierpnia.

 

Myśląc o wszystkich poprzednich edycjach przypomniałam sobie słowa Małgorzaty Janickiej-Słysz, dyrektor festiwalu , która mówiła, że repertuar tego cyklu określić można jako „łączenie muzyk różnych, aby smutek rozpraszać, ludzi cieszyć, umysły przyziemne podnosić, dusze do walki podniecać i miłość podsycać”. Miłość także do muzyki. I to się festiwalowi znakomicie udaje.

 

 

 
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię