Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Taki pejzaż

Pejzaż muzyki polskiej stworzony przez bardzo znanych twórców – tak można by w skrócie określić koncert, który odbył się w miniony weekend w Filharmonii Krakowskiej a wczoraj został powtórzony w Meistersingerhalle w Filharmonii Norymberskiej. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadził jej szef artystyczny Charles Olivieri-Munore zaś w partii solowej usłyszeliśmy Szymona Nehringa, artystę który uważany jest za wschodzącą gwiazdę polskiej pianistyki. Koncert uważam za bardzo udany, nie tylko we względu na świetnie wybrany repertuar, ale także – byłam w piątek, 16 marca – na bardzo dobre wykonanie. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej zagrała wyjątkowo emocjonalnie, a Szymon Nehring swoją wirtuozerią porwał publiczność.

fot: Krzysztof Kalinowski/ AferaStudio.pl

Koncert Filharmonii Krakowskiej 16.03.18

Cztery nazwiska polskich kompozytorów z różnych epok, które ciągle rozsławiają nasz kraj poza granicami. I choć to bardzo znani twórcy, to zabrzmiały ich utwory nie te najczęściej wykonywane, a więc: Uwertura koncertowa E-dur Karola Szymanowskiego, Fantazja A-dur na tematy polskie Fryderyka Chopina, Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego oraz II Symfonia Krzysztofa Pendereckiego. Było coś w tym wieczorze przekornego, jakby próba spojrzenia na wielkich kompozytorów od innej strony. Wszystkich tych twórców w prezentowanych utworach łączył jeden mianownik: romantyzm, różnie pojmowany, ale jednak romantyzm.

Słuchając uwertury Szymanowskiego zdałam sobie sprawę jak mało jest w prezentowanym Szymanowskim – Szymanowskiego. Nie było w tym utworze tak charakterystycznego dla tego twórcy języka kompozytorskiego, jego harmonii, lekko „chropawej”, będącej wstępem do współczesności. Ale za to były ogromne połacie neoromantycznej przestrzeni, pokazującej orkiestrę mieniącą się wieloma kolorami, zabarwioną często kontrastową dynamiką. Widać w tym utworze fascynację polskiego kompozytora poematami symfonicznymi Richarda Straussa, ale czuje się też oddech Mahlera. Trudno się dziwić, bo też ta uwertura to dzieło młodzieńcze. Jej prawykonanie odbyło się w lutym 1906 roku w Warszawie. Wówczas Szymanowski miał zaledwie 24 lata. A jak doskonale czuł orkiestrę! Jeszcze co prawda daleko mu do ukształtowania własnego stylu, ale talent kompozytorski w tym utworze aż kipi.

Fantazja na tematy polskie na fortepian i orkiestrę Chopina jest dobrze znana, choć znacznie rzadziej wykonywana niż jego dwa koncerty fortepianowe. Utwór powstał w 1828 roku, publicznie zabrzmiał dwa lata później. Tu styl kompozytorski Chopina jest całkowicie ukształtowany – zresztą dla mnie Chopin zawsze jest Chopinem,  nawet ten dziecięcy. Szymon Nehring, który w dziełach Chopina ma szósty zmysł i tym razem zabłysnął interpretacją i umiejętnościami technicznymi.  Było wszystko to, co jest najważniejsze: liryzm, refleksja, precyzja, śpiewność i smutek. Bo Chopin choć w tonacji durowej zawsze brzmi lirycznie. Pianista sprawnie przeprowadził publiczność przez wypełniające fantazję znane doskonale tematy: pieśń o Laurze i Filonie Już miesiąc zeszedł, fragment z utworu Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki Karola Kurpińskiego oraz ludowego kujawiaka. Chopin zawsze swoim uczniom powtarzał „graj tak, jakbyś śpiewał na fortepianie” i Szymon Nehring pięknie się do tej zasady zastosował.

Wielkim popisem wirtuozerii pianisty były Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego. Tyle w tym utworze niuansów brzmieniowych, nieprawdopodobnej dynamiki, wspaniałej kolorystyki i wręcz humoru. Trudno się nie uśmiechnąć słuchając tego dzieła. W tej kompozycji nie można było odnaleźć twórcy znanego  z Łańcucha czy Livre pour orchestre. Wariacje, to niezwykła zabawa muzyką, w tym tematami i harmonią. Napisane na dwa fortepiany powstały w 1941 roku i miały posłużyć Lutosławskiemu do wspólnej gry w duecie z Andrzejem Panufnikiem. Warto przypomnieć, że obaj kompozytorzy i świetni pianiści w czasie wojny utrzymywali się z grania na fortepianie w różnych warszawskich kawiarniach, m.in.: „SiM”, „Aria” czy „Lira”. W wiele lat później, w 1978 roku, na prośbę pianistki Felicji Blumental,  Lutosławski zdecydował się rozpisać utwór na fortepian i orkiestrę. I w ten sposób powstała perełka, błyskotliwe dzieło autora obdarzonego niezwykłym wyczuciem orkiestry i nieprawdopodobnie znającego jej możliwości. Szymon Nehring zaprezentował ten utwór brawurowo. Było czego słuchać.

Na finał zabrzmiała II Symfonia Krzysztofa Pendereckiego, kompozytora który wszedł do historii muzyki wywołując szok u słuchaczy, swoim nowatorskim stylem muzycznym. Takie utwory jak np.  Pasja wg św. Łukasza czy Tren ofiarom Hiroszimy, przyniosły twórcy w latach 60. międzynarodową sławę. Krzysztof Penderecki otwierał nowe drzwi muzyki. Ale II Symfonia jest już zupełnie inna. Pochodzi z roku  1980 i  zdradza zainteresowanie kompozytora romantyzmem. W tym utworze można odnaleźć wszystko co stanowi kanwę wielkiej symfoniki. Słychać więc echa m.in.: Mahlera, Brucknera, Szostakowicza. To na tej kanwie, złożonej z tradycyjnych splotów Penderecki buduje swoją opowieść, z wielkim rozmachem i ogromną precyzją. To piękny utwór. Przy czym słowo piękny idealnie pasuje do tej symfonii.

I jeszcze jedno. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Charlesa Olivieri-Munore’a brzmiała intensywnie, przejmująco. Zafascynował mnie głęboki dźwięk zespołu. Co to znaczy dobry dyrygent!

 

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 13:34

    Oddział kardiologii w szpitalu im. Rydygiera po remoncie

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię