Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Różnorodność Jana Kiepury

8 dni, 36 imprez i blisko 40 tysięcy widzów – tak można podsumować tegoroczny 52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Największą widownię, bo około 10 tysięcy widzów, zgromadził koncert finałowy, który odbył się na krynickim Deptaku wieczorem, w sobotę, 18 sierpnia. Podczas gali operetkowej Wiedeń dla Kiepury, mistrzowie operetki znad Dunaju złożyli hołd patronowi festiwalu, który właśnie w Wiedniu rozpoczął swoją wielką międzynarodową karierę.

Gala finałowa - fot: Andrzej Kalinowski

Wystąpili: Isabel Seebacher (sopran), Elisabeth Schwarz (sopran), Vincent Schirrmacher (tenor) i Jeffry Treganza (tenor). Śpiewakom towarzyszyła najsłynniejsza orkiestra balowa Wiednia, czyli Wiener Opernball Orchester pod dyrekcją Uwe Theimera, oraz balet Tanzformation. W partii solowej na klarnecie zagrał Thomas Lukschander. Podczas finału zabrzmiały hity z operetek przede wszystkim Kálmána i Straussa. Ale z największym aplauzem publiczności spotkało się wykonanie przez dwóch tenorów, po polsku, słynnej piosenki Jana Kiepury „Brunetki, blondynki”.

Koncert, który rejestrowany był przez Telewizję Polską, okazał się imponujący. Na Deptak ściągnęły tłumy widzów, by obejrzeć jak wiedeńczycy bawią się operetką i by usłyszeć największe przeboje tego gatunku. A po owacji na stojąco publiczność otrzymała fantastyczne bisy, hity dawnego Wiednia, m.in.: walc „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz „Marsz Radetzky'ego”. Na finał czekała wszystkich niespodzianka: pokaz sztucznych ogni.

Tegoroczna edycja festiwalu była międzynarodowa. Do Krynicy przyjechało około 1100 artystów głównie z Austrii, ale także z: Węgier, Czech, Japonii, Meksyku, Rosji ,Ukrainy a także z Polski. Przez festiwalowe estrady przewinęło się 10 orkiestr, 8 chórów i 4 balety. Przed publicznością wystąpiło 63 solistów, w tym: 18 sopranów, 15 tenorów, 5 mezzosopranów, 4 basy, 6 barytonów a także 15 artystów rozrywkowych.

Zaprezentowany program fascynował różnorodnością.  Oprócz gal operetkowych i operowych na scenach i estradach można było zobaczyć i usłyszeć m.in.: operę Mozarta „Cosi fan tutte”, koncert przebojów Piotra Rubika, perfekcyjne „Mazowsze” w programie „Kalejdoskop barw Polski”, „Requiem” Verdiego, czy koncert „Pudelsi symfonicznie”. Ta różnorodność spowodowała, że chyba nie było w Krynicy nikogo, kto choć tylko raz nie przyszedłby na koncert. Zwłaszcza, że z 36 imprez festiwalu tylko 9 było biletowanych.

fot: Andrzej Kalinowski

Ze statystyk wynika, że wykonano w sumie 350 utworów, w tym znalazły się m.in.: 1 msza, 1 opera, 2 spektakle teatralne, 18 pieśni ludowych, 37 piosenek, 50 scen zespołowych, 23 utwory chóralne, 15 uwertur i utworów orkiestrowych oraz ponad 120 arii. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się widowiska plenerowe „Uśmiechnij się z Kiepurą”, podczas których zabrzmiało 75 utworów.  Ciekawostką może być fakt, że najczęściej prezentowanym utworem na festiwalu okazała się aria „Usta milczą dusza śpiewa” Lehara z operetki „Wesoła wdówka” – zabrzmiała 18 razy. Ale najczęściej wykonywanym kompozytorem tegorocznej edycji stał się Kálmán; jego utwory zaprezentowano publiczności blisko 80 razy.

Tegoroczna 52. edycja festiwalu podobnie jak poprzednie zorganizowana została przez Gminę Krynica-Zdrój i krynickie Centrum Kultury. Od 11 sierpnia muzyka opanowała całą Krynicę, od rana do północy. Koncerty odbywały się w Pijalni Głównej, w muszli koncertowej, na estradzie plenerowej na Deptaku, na Górze Parkowej, w Starym Domu Zdrojowym, w świątyniach krynickich. Festiwalowi towarzyszyło także pełne śpiewu odsłonięcie pomnika-ławeczki Bogusława Kaczyńskiego a także drugie wykonanie „Symfonii Niepodległości” Sebastiana Perłowskiego. Warto dodać, że Radio Kraków było patronem medialnym festiwalu.

Tyle się działo, że będzie co wspominać. Cały czas mam jeszcze w uszach wiele wspaniałych arii i piosenek. Świetny festiwal, ciekawa muzyka, fantastyczni wykonawcy. Żal, że to już koniec i że na następne święto Jana Kiepury będzie trzeba czekać rok. Już wiadomo – co oficjalnie zapowiedział Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju – że 53. Festiwal im. Jana Kiepury rozpocznie się 10 sierpnia 2019 roku.

fot: Marian Gdula

Jest jednak dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby jeszcze raz przeżyć finałową galę, lub zobaczyć jak ona wyglądała. W najbliższą niedzielę, 26 sierpnia, o godz. 20, na antenie telewizyjnej Dwójki, będzie emitowany ten koncert. Nie wolno tego przegapić! Polecam!

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 16:22

    Marcin Fatalski m.in. o szansie na przełamanie impasu ws. amerykańskiego wsparcia Ukrainy

  • 16:02

    „Wielki Gatsby” na scenie MOS Teatru im. Słowackiego

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię