Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Maksymiuk na początek. 58. KFF

Jest jedną z najbardziej barwnych postaci polskiego życia muzycznego. Mówią o nim: wulkan, gejzer, artysta totalny, który każde pięć minut swojego dnia poświęca na pracę. Obdarzony niespotykaną muzykalnością, ekspresją i wizjonerstwem muzycznym udowodnił, że polski zespół może wejść na szczyt, stać się najlepszą orkiestrą świata. Gwałtowny, porywczy, bezkompromisowy i bezceremonialny wzbudza zawsze ogromne emocje. Zdarzało mu się wystąpić na estradzie w koszuli przypalonej żelazkiem, albo spaść z podium dyrygenckiego w trakcie koncertu. Ale orkiestrę potrafi poprowadzić tak, że ciarki przechodzą po plecach. Jerzy Maksymiuk dyrygent i kompozytor stał się bohaterem filmu „Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza, filmu który otworzy jutro, 27 maja 58. Krakowski Festiwal Filmowy.

Fot. materiały prasowe 58. KFF

Jak już tytuł filmu zdradza, bohaterów jest dwoje. Tym drugim  jest Ewa Maksymiuk, żona i menedżerka słynnego muzyka.  To ona stworzyła Jerzego Maksymiuka, jakiego dziś oglądamy: mniej porywczego, bardziej wyrozumiałego, dyrygenta który potrafi odstąpić od doskonałości, i który ma tak zorganizowany czas, by mógł poświęcić się swojej jedynej pasji: muzyce. Film pokazuje, że obydwoje obsadzeni zostali przez życie w pierwszoplanowych rolach, tak samo ważnych. Są jak duet dwóch różnych instrumentów, który tworzy harmonię, możliwą do osiągnięcia tylko dzięki pracy obojga, gdzie każdy instrument może pokazać swoje piękno i odmienność tylko dlatego, że istnieje ten drugi.

Reżyser filmu stworzył obraz szalenie intymny. Obserwujemy życie dwojga niezwykłych ludzi, będących w niebanalnym związku. On chaotyczny z natury, geniusz muzyczny, który osiągnął w muzyce wszystko o czym można tylko marzyć, skupiony na pracy i nieradzący sobie z codziennością. Ona, dziennikarka, która rezygnuje z zawodu, by uporządkować świat wokół niego tak, aby mógł w spokoju pracować. Świat zarówno ten codzienny, jak i zawodowy.

 

Na ekranie oglądamy przede wszystkim  pracę Jerzego Maksymiuka z orkiestrami, podróże, spotkania z różnymi zespołami, z różnymi ludźmi. Uczestniczymy też w przygotowywaniu do prób, zaglądamy niemal do partytur. Kamera pokazuje nam, że w tle tej pracy jest żona, która analizuje, zapamiętuje i później usprawnia procesy działania mistrza-dyrygenta. Uczestniczymy w próbach z zespołem, a po próbach otrzymujemy często komentarz, co mogło być lepiej i czy warto tego lepiej szukać. Jerzy Maksymiuk jest perfekcjonistą w muzyce. Drażni go niechlujność w graniu, w wykonywaniu dźwięku. Ale na filmie widzimy jak się uczy, że czasem trzeba odpuścić. Mimo że zawsze można zagrać lepiej, nawet gdy było już bardzo dobrze.

 

 

Kamera ujawnia nam także życie wypełnione codziennością: odpoczynkiem, zajęciami domowymi. Wchodzimy w świat państwa Maksymiuków. Możemy się poczuć czasem tak jak byśmy weszli do ich domu, usiedli w fotelu i obserwowali co się dzieje, słuchali rozmów.  W filmie jest wiele wzruszających scen, rozmowy w kuchni albo podczas spaceru, wizyta u krawca, który szyje dyrygentowi kurtkę na miarę. Pada w tym filmie też wiele wzruszających stwierdzeń. Np. „jak się ma ładną żonę, to trzeba mieć trochę pieniędzy” albo „dla mnie cały świat jest dygresją, ja nie mam tematów”.

 

I jest jeszcze coś, co bardzo mnie tym w filmie zaskoczyło. Wypowiedź Jerzego Maksymiuka, który uważa, że nie nadaje się do zawodu dyrygenta, mówi „bo mam w sobie zbytnią nerwowość, pobudliwość. Musze być przygotowany absolutnie, a na absolutnie nie ma czasu”.  Stwierdza wręcz: „Nie nadaje się do dyrygowania i nie nadawałem się całe życie. Tylko tak wyszło”.

To wyznanie zastanawia, zwłaszcza, że Jerzy Maksymiuk osiągnął w zawodzie dyrygenta wiele. Ma w swoim dorobku nagrania ponad kilkudziesięciu płyt, dla wielu wytwórni. Koncertował z m.in.:  London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony, Rotterdam Philharmonic czy Royal Liverpool Philharmonic. Przez 10 lat był także dyrygentem BBC Scottish Symphony Orchestra. Fenomenem okazało się założenie przez niego w latach 70. Polskiej Orkiestry Kameralnej, składającej się z 24 muzyków pracujących bez wytchnienia pod wodzą kaprala – bo tak wówczas nazywano dyrygenta – która podbiła świat. Czegoś takiego jeszcze nie słyszano. Była to nowa jakość stylistyczna i brzmieniowa. Jerzy Maksymiuk uwagę zwrócił na artykulację, przez co odświeżył brzmienie orkiestry, nadał mu nadzwyczajną ruchliwość, przejrzystość i plastyczność. Zerwał z tradycyjnym frazowaniem wykształconym w epoce romantyzmu, zrewolucjonizował dynamikę, zaszokował szybkimi tempami.

 

Słuchając jednak słów Jerzego Maksymiuka, że nie nadaje się do dyrygentury, trzeba pamiętać, iż wypowiada je kompozytor.  Być może w tych słowach brzmi pewna tęsknota, za kompozycją? Za poświęceniem dyrygenturze czasu, który mógłby oddać kompozycji? Kto wie? Przypomnijmy, że Jerzy Maksymiuk napisał muzykę do około 200 filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym m.in. do "Sanatorium pod klepsydrą" w reżyserii Wojciecha Hasa. Stworzył też ścieżkę dźwiękową do niemego filmu "Mania" z udziałem Poli Negri, co zresztą było wykonywane wraz z filmem nie tak dawno w wielu miastach Europy.

Film „Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza zostanie pokazany  jutro, 27 maja o godz. 18 w kinie Kijów.Centrum, podczas inauguracji 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film bierze udział w dwóch konkursach: międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych oraz w konkursie polskim. Trzymam kciuki.  Warto się wybrać!

Dzień później, w poniedziałek 28 maja o godz. 11 w MOS-ie, odbędzie się spotkanie z Ewą i Jerzym Maksymiukami z udziałem reżysera Tomasza Drozdowicza. Zapraszam!

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię