|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków tańczy!

Dużo by mówić i pisać o radości tańca. Prawda jest taka, że taniec nie tylko wyzwala poczucie spełnienia, ale i także łączy pokolenia czy narodowości. Bo niezależnie od koloru skóry, wyznania, pochodzenia, poglądów politycznych możemy stanąć obok siebie, chwycić się za ręce i cieszyć się wspólnym tańcem. To bardzo ważne dziś, w świecie gdzie żyjemy osobno i musimy się często zmierzyć z nienawiścią panującą obok nas. Taniec może mieć wartość także społeczną, może służyć do pokonywania barier i łamania stereotypów. Może uczyć odpowiedzialności za tego „drugiego”. Poza tym taniec podnosi sprawność fizyczną uczy właściwej postawy, czy też eleganckiego zachowania a przy tym jest piękny.

fot: Ilja Van de Pavert

O tym myślałam, gdy oglądałam w piątek w ramach trwającego właśnie w Krakowie 20. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” Letni Bal Tradycji, który odbył się w ogrodach MDK „Dom Harcerza” przy Parku Jordana. To fascynujące jak obok siebie stanęli tancerze różnych narodowości. Chinka obok Węgierki, czy tancerze z Anglii, albo hinduskie tancerki, z Rosjankami: wszyscy razem tańczyli pod dyktando francuskich mistrzów tańca, którzy prowadzili bal: Marie-Claire Bär Le Corre, Pierre-Francois Dollé, Irene Feste.  Był to wielonarodowy, radosny, kolorowy tłum. Az miło było patrzeć.

Letni Bal Tradycji zamykał pierwszą część festiwalu, warsztatową, w której wzięło udział ponad 150 uczestników z dziewięciu krajów świata: Francji, Indii, Litwy, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Studenci kształcili się pod okiem takich mistrzów tańca jak m.in. Alaknanda (Indie), Barbara Segal (Anglia), Marie-Claire Bär Le Corre (Francja), Ana Yepes (Hiszpania) czy Pierre-Francois Dollé (Francja). W tym roku po raz pierwszy w gronie pedagogów była  Irène Feste, znawczyni m.in. tańców balowych pierwszej połowy XIX wieku.

20. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” potrwa do 28 lipca. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „Bajki, baśnie, legendy”. W programie festiwalu znajdują się opowieści ze świata fantazji, nawiązujące zarówno do europejskiego jak i polskiego i krakowskiego dziedzictwa kulturowego.

Mocnym akcentem festiwalu jest finał, który rozegra się w weekend, 27 i 28 lipca. Wielu tancerzy i zespołów z całego świata pojawi się w najpiękniejszych miejscach Starego Miasta (m.in. Collegium Maius, Barbakan, Rynek Główny) ożywiając tańcem zabytki Krakowa.  Spośród bogatego finałowego programu warto zwrócić uwagę chociażby na przedstawienie „Bajka o księżniczkach” w wykonaniu młodzieżowego zespołu Capella Antiqua Bialostociensis, który w tym roku został wyróżniony tytułem zespołu-rezydenta.

Ale największym wydarzeniem finału będą wieczorne widowiska na Rynku. I tak w sobotę 27 lipca na scenie na Rynku Głównym odbędzie się „Wieczór Baśni”, w ramach którego krakowska publiczność obejrzy premierę w międzynarodowej produkcji „Metamorfozy. Kot w butach”, do której choreografię przygotowali: mistrz tańca i choreografii barokowej, Pierre-Francois Dollé a także Irène Feste. Obok francuskich choreografów na scenie pojawią się tancerze Baletu Cracovia Danza. Artystom towarzyszyć będą muzycy grający na historycznych instrumentach. Zgodnie z festiwalową tradycją, sobotni wieczór zamknie bal dla publiczności. I zgodnie z tradycją Rynek stanie się największą salą balową świata.

W niedzielę 28 lipca na Rynku Głównym, w ramach „Wieczoru Legend”, pochodząca z Indii Alaknanda, mistrzyni tańca Kathak wraz ze swoim zespołem Sanskriti przedstawi spektakl „Znad Jamuny i Gangesu”. Tego dnia finał 20. edycji festiwalu zwieńczy spektakl do muzyki Stanisława Moniuszki – „Pan Twardowski. Ale bajka!” w wykonaniu Baletu Cracovia Danza, który był już prezentowany podczas inauguracji festiwalu. Ale ponieważ Teatr Variete nie pomieścił wszystkich zainteresowanych, organizatorzy zadecydowali, że spektakl „Pan Twardowski. Ale bajka!” zostanie także pokazany na finał festiwalu.

Tak na marginesie nie przypadkowo organizator festiwalu – Balet Cracovia Danza – na inaugurację festiwalu sięgnął po muzykę Stanisława Moniuszki. Jubileuszowa 20. edycja zbiega się bowiem z obchodami Roku Moniuszkowskiego, upamiętniającego 200. rocznicę narodzin kompozytora. I z tego też powodu muzyka tego twórcy będzie stanowiła klamrę spinającą festiwal.

Atrakcji jest wiele. Warto się wybrać. Oby tylko pogoda dopisała. Kraków tańczy do 28 lipca!

 

100%
0%