Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków tańczy!

Taniec łączy, pokonuje bariery, likwiduje uprzedzenia. A jeżeli jest to jeszcze taniec w grupie, pozwala odczuć wspólnotę tworzenia czegoś niezwykłego, ulotnego. Tym, którym się to uda mogą powiedzieć że „zdarzył im się taniec”. Trzeba jednak wiele pracy, by wyczarować taką chwilę uniesień, takie taneczne zapomnienie. Od niedzieli, 22 lipca w Krakowie trwa 19. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza. Do wczoraj, całymi dniami odbywały się taneczne warsztaty. Trzeba mieć nadzieję, że po pięciu dniach pracy ich uczestnicy mogą powiedzieć, że „zdarzył im się taniec”. Dziś i jutro, 28 i 29 lipca, finał festiwalu. W wielu miejscach Krakowa odbędzie się kilkadziesiąt pokazów a wieczorami na Rynku wielkie widowiska taneczne.

fot: Ilja Van de Pavert

Tegoroczny festiwal otrzymał podtytuł „Wojna i pokój” co jest nawiązaniem do  100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do Krakowa przyjechało ponad 150 miłośników tańców z wielu krajów m.in. z Rosji, Litwy, Japonii, USA i Indii by pod okiem najlepszych tancerzy z całego świata doskonalić swoje umiejętności taneczne.  W tym roku zajęcia prowadziło  kilkunastu wykładowców, specjalistów w różnych dziedzinach tańca.

Już stało się tradycją, że w ramach festiwalu odbywają się kursy mistrzowskie z tańca m.in.: francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, angielskiego, polskiego, kathak. Po raz kolejny także zajęcia były prowadzone z pantomimy i komedii dell’arte. Ale w tym roku pojawiły się także warsztatowe nowości: tańce związane z podtytułem festiwalu, czyli szermierka historyczna prowadzona przez Mateusza Jabczanika i Mateusza Berkowicza oraz indyjski taniec wojenny Chhau, w którego tajniki wprowadzał tancerzy Rakesh Sai Babu, mistrz tej techniki.

We wszystkich tych miejscach, od godz. 15 będzie można oglądać spektakle przygotowane specjalnie z myślą o przestrzeni, w której są prezentowane. Np. w Collegium Maius wystawione zostaną dwa widowiska: „Harmonia Mundi”, będące tanecznym nawiązaniem do astronomii i zbiorów Muzeum Collegium Maius, pokazem m.in. jak Kopernik wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię; czy „Breve Regnum”, opowieść o niewinnej zabawie żaków, która przekształca się w tragedię. W spektaklu wykorzystano m.in. muzykę, którą wygrywa zegar znajdujący się w Collegium Maius UJ. (szczegóły: www.cracoviadanza.pl/festiwal)

Punktem kulminacyjnym festiwalu będą dwa wieczorne widowiska na Rynku Głównym. W sobotę o godz. 20 pokazany zostanie spektakl Baletu Cracovia Danza „Szachy”. Przedstawienie, oparte na poemacie Jana Kochanowskiego, pokazuję wojnę, ale inną, do której „miecza nie trzeba ni zbroje”.  Na wielkiej szachownicy tancerze jako figury szachowe, odtworzą walkę o rękę księżniczki, tak mistrzowsko opisaną przez poetę. W spektaklu będzie można zobaczyć autentyczne choreografie z XVI wieku, w stylu włoskim i francuskim, a także renesansowe stroje dworskie. Po spektaklu zaplanowany został bal publiczności. Rynek stanie się największą salą balową Europy i każdy będzie mógł spróbować tańców dawnych.

W niedzielę, także o godz. 20, a więc na finał finałów przygotowana została premiera. Widowisko „Mars des Nations” ukaże Marsa, boga wojny, który pojawia się w różnych krajach, ale za każdym razem inaczej. Pokazane zostaną różne oblicza wojny, w różnych krajach:  we Francji Ludwika XIV, w dawnej Hiszpanii Złotego Wieku, w egzotycznych Indiach czasów Mahabharaty i w XVII- wiecznej Polsce. W widowisku tym weźmie udział międzynarodowa plejada tancerzy oraz Balet Cracovia Danza.

Nad festiwalem patronat medialny objęło Radio Kraków. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Nie wolno przegapić tej okazji! Serdecznie polecam wszystkie spektakle festiwalu. Warto!

 

Miałam okazję parę razy przyjrzeć się warsztatom tańca Chhau, które okazały się fascynujące. Warto wspomnieć, że Chhau jest tańcem pochodzącym ze wschodnich Indii i jak mówił Rakesh jest związany z formami obrzędowymi kultu Sivy. Narodził się ze sztuki walki z użyciem miecza, tarczy i różnych rodzajów broni. Nie zalicza się go do klasycznych tańców indyjskich; jest określany jako taniec „półklasyczny”.  Taniec ten mógł się czasami kojarzyć z chińskim Tai Chi: z ruchem powolnym, wręcz dostojnym, ale też szybkim i zwinnym. Aż było miło patrzeć jak grupa tancerzy podążała za Rakeshem, próbując wiernie naśladować ruch mistrza, z każdym dniem prezentując coraz dłuższe sekwencje kroków i figur, mimo że do takiego ruchu w naszej szerokości geograficznej nie jesteśmy przyzwyczajeni.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z Pierrem-Francois Dolle, tancerzem, choreografem, pedagogiem pochodzącym z Francji, założycielem i dyrektorem artystycznym Fantaisies Baroques, stowarzyszenia zrzeszającego artystów zajmujących się sztuką baroku.  Ten niezwykły tancerz, który skradł serca uczestników festiwalu (tak na marginesie: zrodził się nawet pomysł założenia jego fun clubu) poprowadził warsztaty kontredansów francuskich, co też stanowiło nowość tegorocznej edycji.

Pierre od ponad dziesięciu lat pracuje nad badaniem i rekonstrukcją repertuaru Belle Dance, stworzonego przez Mistrzów Tańca Królewskiej Akademii Tańca, założonej w 1661 roku przez Ludwika XIV. Artysta mówił: „Zawsze jestem oszołomiony i oczarowany inteligencją konstrukcji choreografii, różnorodnością kroków, proponowanymi rytmami, efektami, różnymi układami przestrzennymi itp. Repertuar barokowego tańca to skarb, prawdziwy choreograficzny wersal, który staram się pielęgnować i odkrywać wciąż na nowo”.

Pierre-François Dollé w Krakowie z grupą kilkudziesięciu tancerzy ćwiczył właśnie taki „skarb”, czyli choreografie z epoki m.in.  ze zbiorów kontredansów znalezionych ostatnio przez jego znajomego w bibliotece w Chicago. I właśnie jeden z tych kontredansów,  obfitujących w wiele zaskakujących efektów, w tym także tych niezwykle zabawnych zostanie pokazany, podczas dzisiejszego i jutrzejszego występu zespołu warsztatowego.  Będzie to premiera po latach! Pokazy rozpoczną się o godz. 12, na Rynku Głównym, w Krakowie i będą prezentacją wszystkich klas mistrzowskich festiwalu.

Choć warsztaty już za nami i wczoraj uczestnicy odebrali dyplomy a pedagodzy podziękowania festiwal wcale się nie kończy. Dziś i jutro w  różnych miejscach Krakowa odbędzie się wielki taneczny finał, w ramach którego tańcem ożywione zostanie całe miasto:  dziedzińce Collegium Maius i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a także Barbakan oraz Rynek Główny.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię