Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Balet triadyczny. Stuletnia nowoczesność

Abstrakcyjne kostiumy akcentujące geometrię; ruch wychodzący z klasyki, a także już ten nowy, będący często skutkiem ograniczeń tancerzy uwięzionych w kubistycznych formach; awangardowa muzyka Hansa Joachima Hesposa; niezwykła żonglerka formą, kolorem, światłem i cieniem – tak wyglądała rekonstrukcja słynnego baletu triadycznego z 1922 roku Oskara Schlemmera. Baletu, który był eksperymentem niemieckiego awangardzisty związanego ze znaną szkołą Bauhausu. I baletu, który wszedł do historii sztuki tak mocno, że ciągle jest inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców.

fot: A.Malatyńska

Długo czekałam na ten spektakl. Można było o nim wiele przeczytać, a także zobaczyć jego fragmenty w Internecie. Wczoraj, 20 października, w sali teatralnej Centrum Kongresowego ICE, w Krakowie za sprawą Cricoteki oraz Domu Norymberskiego, Goethe Instytutu i KBF-u  wystąpił Bayerisches Staatsballett z Monachium, który przedstawił rekonstrukcję  pochodzącą z 2014 roku baletu triadycznego Oskara Schlemmera. Odtworzenia dokonał Gerhard Bohner we współpracy z Akademie der Künste w Berlinie w ramach projektu niemieckiej fundacji Tanzfonds, zajmującej się odkrywaniem po latach ważnych spektakli dla historii baletu i teatru tańca. Przedstawienie zaskoczyło nowoczesnością, zwłaszcza, że od prapremiery minęło prawie sto lat. Wywołało także kuluarowe rozmowy, na ile założenie artystyczne Schlemmera zostało w tym spektaklu odczytane i zrealizowane. Jak wiadomo wszystkie rekonstrukcje są jedynie próbą dotarcia do sedna. Zaprezentowana w Krakowie propozycja wydaje się być niezwykle udana. Fascynuje, zachwyca, zadziwia i wzbudza wielkie emocje i na pewno nie pozostawia nikogo obojętnym.

Zmarły w 1943 roku Oskar Schlemmer, niemiecki malarz, plastyk, tancerz, choreograf, reżyser i pedagog, uważany za jednego z najważniejszych twórców europejskiej awangardy XX wieku, w latach  1921 1929 był  związany z Bauhausem, uczelnią artystyczno-rzemieślniczą założoną przez Waltera Gropiusa, która miała ogromny wpływ na kształtowanie się współczesnej sztuki i rzemiosła. To właśnie założenia tej uczelni, choć działała ona raptem kilkanaście lat widoczne są do dziś, m.in. w architekturze, czy we wzornictwie przemysłowym. Trzeba pamiętać, że wówczas rewolucja przemysłowa i seryjna produkcja spowodowała ogromne  zapotrzebowanie na artystów, którzy potrafiliby projektować prosto, funkcjonalnie a jednocześnie pięknie. Bauhaus był odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

Przez siedem lat Oskar Schlemmer kierował pracownią teatralną uczelni. Jego balet triadyczny, który jest jego podsumowaniem postawy artystycznej,  realizował interdyscyplinarne założenia twórców Bauhausu. Nie niósł w sobie narracji i był pokazem wielu luźno zestawionych ze sobą scen. Jego prapremiera odbyła się z 1922 roku w Teatrze Württemberskim w Stuttgarcie. Balet miał być prezentowany w latach 30. w Nowym Jorku w ramach wystawy o Bauhausie, ale do tej prezentacji nie doszło. Nawet 9 kostiumów ( z 18) zostało już wysłanych do USA. I te 9 kostiumów się uratowało, reszta przepadła w czasie wojny. Odtworzenie baletu było możliwe więc dzięki zachowanym kostiumom,  zdjęciom pokazującym poszczególne sceny, notatkom – podobno bardzo precyzyjnym – Schlemmera, a także recenzjom. Niestety nie zachowały się filmy, które na pewno dałyby precyzyjną odpowiedź na temat ruchu. Bo ruch zawsze w rekonstrukcjach będzie pozostawał pod znakiem zapytania.

Spektakl sprawił duże wrażenie. Trudno się dziwić. Pod względem plastycznym można tu odnaleźć wszystko, co jest charakterystyczne dla tej epoki. Przede wszystkim formy kubistyczne, czy nawiązania do komedii dell’arte. Czuć tu estetykę Georgesa Braque’a Fernanda Legera czy Pabla Picassa. Zdecydowanie dla mnie najciekawsze były postacie męskie, bardzo różnorodne, niczym kubistyczne rzeźby,  marionety, pajace czy  nawet maszyny. Często asymetryczne o bardzo fantazyjnych kształtach i kolorach. Z materiałów, z których zrobione były kostiumy, warto wyróżnić, m.in.  drewno, druty, masy plastyczne, plastik,  gumy. Prezentowana w przedstawionej inscenizacji muzyka blisko 80-letniego Hansa Joachima Hesposa nawiązuje do awangardy lat 60. Pełno w niej aleatoryzmu czy klasterowych brzmień.

Pod względem ruchu balet ten wydaje się pokazywać moment przejścia od klasyki do nowoczesności. Nie jest to już klasyka, choć artyści w niektórych scenach tańczą na pointach i prezentowane są poszczególne pozycje z baletu klasycznego. Nie jest to także jeszcze pełna nowoczesność ruchu, bo ruch raczej wynika z ograniczeń kostiumu. Trudno przecież tańczyć ubranym np. w drewniane płaszczyzny. Ciekawe, zwłaszcza, że ówczesna publiczność dobrze już znała osiągnięcia Baletów Rosyjskich Diagilewa, czy Baletów Szwedzkich.

Piękny spektakl, będący przykładem historycznej nowoczesności, czasów kiedy rodziła się sztuka nowa. Warto zobaczyć! Dziś, w sobotę 21 października o godz. 19 zostanie w ICE pokazany po raz drugi. Jest jeszcze szansa.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:51

    Aleksandra Owca: Kraków musi stać się aktywnym graczem w polityce mieszkaniowej

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię