|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Debata Radia Kraków z Dobczyc

Jezioro Dobczyckie jako kąpielisko i miejsce rekreacji? Czy raczej, tak jak do tej pory, źródło wody pitnej dla Krakowa? To dylemat mieszkańców Dobczyc. Porozmawialiśmy też o tym w kolejnej debacie Radia Kraków.

Posłuchaj debaty

fot: Mariusz Bartkowicz

Odkąd pojawiły się plany zagospodarowania zbiornika pod działalność rekreacyjną, wielu okolicznych mieszkańców uważa, że rejsy po zalewie i kąpieliska pomogłyby Dobczycom przyciągnąć turystów, których wciąż mało w małopolskim miasteczku. "Zalew dużo by dał. Nawet dla okolicznych mieszkańców, którzy nie musieliby szukać miejsc do rekreacji gdzieś dalej. Tak samo jak jest w Żywcu, jak nad Soliną" - przekonują w rozmowie z reporterką Radia Kraków mieszkańcy. 

"Mogłoby to przyciągnąć turystów do miasteczka. Pytanie, czy pomysł uda się zrealizować" - mówi burmistrz Dobczyc, Paweł Machnicki. 

Są i przeciwnicy pomysłu.

"Jeśli raz zanieczyścimy akwen w Dobczycach, to proces zmian biologicznych w zbiorniku wody pitnej dla Krakowa może być już nie do zatrzymania" - przekonuje Konrad Myślik z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. (ZAPIS ROZMOWY)

"To pomysł populistyczny, niektórzy chcą ugrać na tym karierę polityczną" - tak o planach zagospodarowania zbiornika w Dobczycach na cele rekreacyjne mówił na antenie Radia Kraków prezydent Jacek Majchrowski. "To jest zbiornik wody pitnej. Z niego czerpie 60% mieszkańców Krakowa. Wpuszczenie tam turystyki, motorówek zniszczy tę wodę" - dodał prezydent. (ZAPIS ROZMOWY). 

Otwarcie Jeziora Dobczyckiego na turystów i żeglarzy obiecał samorządowcom poprzedni wojewoda Małopolski, Józef Pilch. Pomysł popiera również myśleniczanin, poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Szlachetka. A nad rozwiązaniem problemu zalewu rozmawialiśmy w debacie Radia Kraków.

 

Goście debaty:

 

1. Paweł Machnicki - burmistrz Dobczyc;
2. Marek Gabzdyl - wójt Raciechowic i szef PTTK Dobczyce;
3. Jarosław Szlachetka - poseł PiS;
4. Jan Marek Lenczowski - prezes stowarzyszenia Turystyczna Podkowa;
5. Edward Fornalik - prezes krakowskiego okręgu PZW.

86%
14%
WARTO ZOBACZYĆ
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

jędrek

Sobota, 16 września 2017, 12:40

Dopuśćcie a potem będziemy słuchać: Połowa Krakowa nie ma wody, bo ktoś z motorówki nasikał do zbiornika, a inny zrobił coś cięższego i woda skażona bakteriami. Jakby tam nie było ujęcia wody to by nie było o co kopii kruszyć i niech zajeżdżą zbiornik. Ujęcie wody to świętość! Jutro trzeba zrobić debatę czy uruchomić kąpielisko na Rudawie nad ujęciem wody w Mydlnikach...

Odpowiedz

lkmn

Wtorek, 5 września 2017, 09:28

NIe pozwalać, bo będzie co jakiś czas salmonella.

Odpowiedz

Sobota, 2 września 2017, 23:44

Oczyszczalnie ścieków ciągną się od Nowego Targu przez kolejne miejscowości do samych Myślenic są przy samym brzegu Raby i rzek wpływających do Raby. Czy to nie jest zagrożenie ? Co gorszego może się bardziej toksycznego stać niż awaria takich oczyszczalni. Zepsuta motorówka ? Można wprowadzić białą żeglugę... W czym przeszkadzają kąpiele w Zalewie Dobczyckim ? O jakich zagrożeniach jest mowa?

Odpowiedz

Piotr

Sobota, 2 września 2017, 10:50

@Big

Okoliczni mieszkańcy nie zaniszczaja wręcz przeciwnie tylko właśnie turyści i właściciele domków kempingowych ,bo nie chce im się płacić za kosze taka jest niestety smutna prawda

Odpowiedz

Jerzy

Piątek, 1 września 2017, 21:44

Zbiornik wody pitnej dla Krakowa i przepisy dotyczące takich obiektów

Odpowiedz

Big

Piątek, 1 września 2017, 20:23

Jakie motorówki przecież są elektryczne silniki najwiecej zanieczyszczaja pobliscy mieszkańcy jak będą turyści i wedkarze to dziadki traktorkami nie będą wywozic śmieci i pustych pojemników po środkach ochrony roślin jestem za udostępnieniem

Odpowiedz