Począwszy od niemieckiego humanisty Heinricha Corneliusa Agrippy i jego traktatu z 1526 roku snuje się łańcuch zarzutów przeciw „szatańskim tańcom” i ich uwodzicielskiej mocy. Co ciekawe Agrippa był legendarnym pierwowzorem postaci Fausta w dramacie Goethego Wedle legend sprzedał duszę diabłu i był wampirem. Jak wiemy z innej legendy - Faust studiował na Akademii Krakowskiej. Inny absolwent krakowskiej Alma Mater-jezuita Jakub Wujek gromił tańce jako „warsztat każdej wszeteczności, wszelkiego zbytku i cielesności”.

A trzeba sięgnąć po antyczny (II wiek po Chrystusie) „Dialog o tańcu” Lukiana z Samosate. Bohaterem tego dialogu jest obrońca tańca - Lykinos, który ostrzega swego przeciwnika, by w swych oskarżeniach przeciw tańcom nie posunął się do bluźnierstwa. Bo przecież sztuka taneczna jest boskiego pochodzenia, a kosmogonia zbudowana jest na prawach rytmu tanecznego: wszakże Eros gwiazdy w rytm tańca poruszył: „walcząc z tańcem z bogami walczysz!”.

Taniec jest nie tylko płochą rozrywką, ale jako dzieło sztuki, jako pantomima („gra, która wszystko naśladuje”) operująca wymową gestu, ma taniec wyższość nad tragedią i komedią, a zarazem łączy on w sobie radość życia i pożytek nauki, rozwija zalety fizyczne i duchowe w człowieku, taniec uszlachetnia, poucza i wzrusza. Taniec jest syntezą wszystkich dziedzin sztuki z muzyką na czele.

Można powiedzieć, że apoteoza tańca Lukiana wcielana jest w życie od 10 lat w Krakowie, bo to tutaj 480 lat po oskarżeniach Agrippy powstał balet Cracovia Danza. To jedyny w Polsce zawodowy zespół zajmujący się tańcem dawnym specjalizujący się w tańcu barokowym. Z tej okazji odbyła się wspaniała gala w Centrum Kongresowym ICE.

Przedtaktem do jubileuszu jest wystawa „Przyłapani w tańcu. Cracovia Danza 10 lat” (od 24 października, w Klubie Aktora SPATiF, Rynek Główny 42). Wystawa fotograficzna pokazuje 10 lat działalności Cracovia Danza jako miejskiej instytucji kultury. Spektakle i przygotowania do nich, podróże, warsztaty, czyli wszystko co warto wiedzieć o balecie. Polecam.

„Plurimos annos” dla baletu Cracovia Danza od Radia Kraków.