Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Bach w Mickiewicza zderzaczem hadronów

  • Robert Konatowicz
  • date_range Wtorek, 2017.10.31 15:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:32 )
Dziś obchodzone jest Święto Reformacji. Warto przypomnieć napisaną na tę okoliczność 80 kantatę Jana Sebastiana - „Ein feste Burg ist unser Gott” („Warownym grodem jest nasz Bóg”).

Święto Reformacji, na które przeznaczona była kantata BWV 80 upamiętniało ogłoszenie 31 października roku 1517 w Wittenberdze słynnych 95 tez Marcina Lutra. Miały one w swoim założeniu doprowadzić do reformy ówczesnego kościoła rzymskiego, stały się jednak w rzeczywistości początkiem Reformacji. Mija właśnie 500 lat od tgo wydarzenia.

Wspomnieniu tego wydarzenia towarzyszy ewangelikom uroczyste nabożeństwo, w ramach którego czyta się do dziś List do Rzymian (3,21–31) oraz Ewangelię wg św. Mateusza (5,2–10). Na zakończenie liturgii odśpiewywany jest zwyczajowo chorał Lutra Ein feste Burg ist unser Gott

Szczególnie zachwyca początkowy chór będący szczytowym osiągnięciem Bacha w dziedzinie wokalnej. Chór wzmocniony smyczkami śpiewa motet chorałowy - każdy poszczególny wers śpiewany jest „fugowo” . Kilka minut muzyki obejmuje swym zakresem cały kosmos.

 

Ein feste Burg ist unser Gott,
Ein gute Wehr und Waffen;
Er hilft uns frei aus aller Not,
Die uns itzt hat betroffen.
Der alte böse Feind,
Mit Ernst er's jetzt meint,
Groß Macht und viel List
Sein grausam Rüstung ist,
Auf Erd ist nicht seinsgleichen.

Twierdzą warowną jest nasz Bóg,
Orężem on i tarczą.
Wybawi nas od wszystkich trwóg,
Którymi człek obarczon.
A wróg nasz stary, bies ten zły,
Co nie na żarty szczerzy kły,
Przebiegły i potężny wój
W nikczemność zbrojny rusza w bój.
Równych on nie zna sobie.

Bachowski rękopis tej wersji kantaty przetrwał we fragmentach przechowywanych obecnie w Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu i w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu. W posiadaniu Muzeum Mickiewicza znajduje się manuskrypt pierwszego ustępu (jest to proste opracowanie tytułowego chorału) i fragmentu następującej po nim arii. Kartki z zapisanym przez Bacha urywkiem BWV 80 są częścią Albumu Muzycznego słynnej polskiej pianistki i kompozytorki doby romantyzmu – Marii Szymanowskiej.

A propos Mickiewicza-dziś mija 116 lat od premiery „Dziadów”. Przez wiele lat dzieło Mickiewicza uchodziło za tak zwany „Lesedrama” - dramat do czytania – nieprzeznaczony do realizacji na scenie. Dokonał tego w nieprawdopodobnym tempie Stanisław Wyspiański. Zaledwie we wrześniu 1901 roku - dyrektor Teatru Miejskiego w Krakowie - Tadeusz Kotarbiński - zaproponował mu nieśmiało poważenie się na taki czyn, a już 31 października „słowo stało się ciałem”.

''Nie mam i nie będę miał dla Szan. Dyrekcji - pisał Wyspiański do Kotarbiń­skiego - żadnych tajemnic odnośnie do zamierzonego wystawienia „Dzia­dów", pragnę jednak i proszę... abym w tym bardzo trudnym stu­dium dramatycznym miał wolną rę­kę, swobodę działania zupełną i niezależność tak odnośnie do tekstu poematu, jak interpretacji ról, jak wreszcie kostiumów i inscenizacji. Będzie to bardzo duża praca, którą podjąć mogę tylko wtedy, jeśli będę widział gotowość i życzliwość Dy­rekcji dla tej odpowiedzialności, którą zamierzam przyjąć...”

„Wolną rękę” otrzymał i wykorzystał odpowiednio. Pierwsze dwa przedstawienia zagrano 31 października i 1 listopada, a więc w czas Dziadów. Wyspiański zastąpił scenerię dramatu (m. in. cerkiewną kaplicę z II części) dekoracjami nawiązującymi do architektury kościołów krakowskich. Zabiegi te sprawiły na premierowej publiczności piorunujące wrażenie, że rzecz dzieje się tu i teraz. Trzy lata później mógł napisać te słowa:

„Teatr mój widzę ogromny,
wielkie powietrzne przestrzenie,
ludzie je pełnią i cienie,
ja jestem grze ich przytomny...''.

Najsłynniejsza inscenizacja ''Dziadów” też powstała w Krakowie - w 1973r.

Mam pomysł dla tych, którzy mają potrzebę ''halloweenowego'' przebierania się. Ambitni „przebieracze” powinni pójść w ślady bohatera popularnego serialu - Sheldona - i przebrać za „efekt Dopplera”.

 

Albo jeszcze ambitniej - za Wielki Zderzacz Hadronów. Albo za cząstkę Higgsa. Albo nie, nie za cząstkę - musimy iść na całość - przebrać się musimy za całego Higgsa - wtedy będzie bosko!

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 17:52

    Kamil Stoch z Michalem Doleżalem, ale poza kadrą!

  • 17:31

    Po skargach kierowców - sygnalizacja świetlna na ul. Opolskiej i al. 29-go listopada będzie dostosowywać sygnał do natężenia ruchu

  • 17:17

    TEATR | "URBAN. Idę po was..." w Teatrze Łaźnia Nowa

  • 13:30

    Odpowiedzialność prawna za wykorzystanie sztucznej inteligencji - nowe uregulowania Unii Europejskiej

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię