Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Symbol cnoty czy głupoty?

  • Beata Penderecka
  • date_range Wtorek, 2017.05.16 16:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:52 )
Internetowy walec przejechał po autorze stwierdzenia, że białe róże są symbolem skrajnej nienawiści i skrajnej głupoty. A jeszcze kilkadziesiąt lat temu mowa kwiatów była powszechnie znana.

fot: Pixabay

Przed wojną słowa były niepotrzebne gdy wręczało się bukiet, bo znaczenie miał nie tylko gatunek kwiatów, ich kolor, ale też liczba. Szczególnie "wymowna " była róża - te podstawowe znaczenie białych, czerwonych, czy żółtych pamiętałam, ale żeby poznać temat głębiej, sięgnęłam do panieńskiego kajecika babuni, gdzie obok wierszy i sentencji, znalazła się też mowa kwiatów. Co mówi róża?

Owa nieszczęsna biała, to oczywiście symbol cnoty, niewinności, ale oznacza też szacunek, honor i pokój. Przed wojną, często znajdowały się w ślubnych bukietach a wręczane oznaczały....pogódźmy się.

Czerwona róża oznaczała oczywiście miłośc i pożądanie. To kwiat kochanków, dlatego trzeba uważać przy wręczaniu róż w takim kolorze. Można strzelić gafę dając je np koleżance z pracy...

Różowa to podziw, uznanie. Jeśli ofiarujemy te w jasnym odcieniu różu, oznaczać to będzie ukłon w stronę urody i wdzięku obdarowanej, ciemniejszy róż to podziękowanie. Kolor więc bezpieczny - można wręczyć każdemu.

Zółta oznacza zarówno zazdrość, jak i podziw, ale też przyjaźń. Bardziej oczywista jest pomarańczowa - taką mężczyzna może ofiarować przyjaciółce, o której zaczyna myśleć poważniej.

A liczba? 1 róża to miłość od pierwszego wejrzenia, 13 róż posyłał tajemniczy adorator, 11 to wyznanie miłości, 99  - miłość do końca życia /z taką deklaracją lepiej uważać/, oświadczyny są kosztowne - to 108 róż. Na zawsze wierny - równoznaczne chyba z bankructwem, bo to aż 1001róż!

Róża - jeden z najpiękniejszych kwiatów. W starożytnym Egipcie poświęcona była Izydzie a w Grecji Afrodycie. W średniowieczu, sławiona przez trubadurów jako symbol miłości w XIII w trafiła do słynnej Powieści o róży, pełnej symboliki i dwuznaczności. Od starożytności, wieszana nad stołem, czy malowana na ścianie, oznaczała dyskrecję i tajemnicę. Sub rosa - jesli znajdziesz się pod różą, wszystko co usłyszałeś musi pozostac tajne.

A wracając do punktu wyjścia, czyli walki na róże, warto przypomnieć o pewnej bratobójczej wojnie, która wykrwawiła Anglię - Woję Róż, czyli Yorków /z białą różą w herbie

i Lancasterów /z czerwoną różą/

Wojnę bratobójczą, bo obydwa rody wywodziły się od króla Edwarda III - Lancasterowie to potomkowie jego syna Jana z Gandawy, księcia Lancaster, a Yorkowie to potomkowie jego kolejnego syna Edmunda Langley, księcia Yorku.

Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, władzę przejął w rezultacie Henryk Tudor z niezbyt do końca prawego łoża, zostawiając na polu bitwy pod Bosworth rozsiekanego trupa Ryszarda III. I tak biała róża Yorków i czerwona Lancasterów stała się biało-czerwoną Tudorów.

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię