Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zaduszki organowe!

22 lata temu, 31 października zmarł prof. Jan Jargoń, organista i kompozytor, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, muzyk który wykształcił kilka pokoleń znakomitych organistów. W parę lat później, z inicjatywy uczniów Profesora zrodził się festiwal: Zaduszki Organowe im. Prof. Jana Jargonia. I właśnie 14. edycja tej imprezy startuje dziś, 4 listopada w Krakowie.

fot: arch.Macieja Szubry

Do 10 listopada odbędzie się siedem koncertów, podczas których zabrzmią utwory takich twórców jak m.in.: Bach, Praetorius, Buxtehude, Sweelinck, van den Kerckhoven, Monnikendam, Böhm, Scheidemann, w wykonaniu artystów polskich i zagranicznych. Festiwalowi towarzyszyć będzie sesja naukowa „Muzyka organowa dawna Niderlandów Północnych i Południowych”, która odbędzie się w Akademii Muzycznej.  Zaduszki Organowe to nie tylko koncerty i wykłady, ale przede wszystkim wyraz pamięci środowiska muzycznego  wobec Mistrza, któremu wielu, wiele zawdzięcza.

Prof. Jan Jargoń był bardzo dobrym muzykiem i potrafił swoje umiejętności, co zawsze podkreślają jego uczniowie, przekazać innym. Ale też był świetnym znawcą organów. Jego wiedza, wyczucie i wrażliwość przyczyniła się do zbudowania wielu instrumentów i do uratowania wielu zabytkowych znajdujących się w polskich kościołach. To z jego inicjatywy przy Pracowni Konserwacji Zabytków powstał dział zajmujący się przywracaniem świetności zabytkowych organów. Dzięki Profesorowi zostało odrestaurowanych wiele instrumentów, m.in. w: Jędrzejowie, w Kazimierzu nad Wisłą, Orawce, Olkuszu, a także w Krakowie, w kościołach:  św. Mikołaja, OO. Paulinów „Na Skałce”, Bazylice Mariackiej, OO. Karmelitów „Na Piasku”.  Jan Jargoń był także autorem projektów brzmieniowych nowych instrumentów, m.in. w kościele Arka Pana w Nowej Hucie., czy organów w dawnej siedzibie AM czy w Filharmonii Krakowskiej (przed pożarem, który miał miejsce w 1991 roku).  Zresztą to prof. Janowi Jargoniowi zawdzięczamy, że w odbudowanej sali koncertowej znajduje się instrument z bońskiej pracowni mistrza Johannesa Klaisa, który słynął na świecie z dobrych egzemplarzy organów budowanych w Kioto, Sydney, Monachium i w Atenach. To on zdecydował, aby zamówienie złożyć właśnie w tej pracowni.

Tegoroczne Zaduszki Organowe zwracają uwagę na rolę organów w świątyniach protestanckich w północnej Europie, prezentują też muzykę  czasów rewolucji francuskiej oraz pokazują różnice w organowych improwizacjach z różnych ośrodków . Piękno organów, zostanie także pokazane w duetach z innymi instrumentami,  wiolonczelą i klarnetem. Koncerty odbywać się będą także na organach, które swoją świetność zawdzięczają staraniom Profesora.

Zaduszki  organizowane przez Krakowskie Forum Kultury i pod kierownictwem artystycznym: prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (uczennicy prof. Jargonia, artystki która wiele lat temu odbyła organową podróż dookoła świata) i Macieja Szubry zainaugurowane zostaną w sobotę 4 listopada. O godz. 19 w Kościele Świętego Krzyża zagra Johan Hermans, pedagog belgijski Miejskiej Akademii Genk i Konserwatorium oraz katedralnego organisty katedry św. Quintinusa  w Hasselt. Dzień później, w niedzielę, godz. 20 w Bazylice OO. Karmelitów „Na Piasku” zagra Marek Stefański, pedagog AM w Krakowie, były wieloletni organista Bazyliki Mariackiej, artysta dobrze znany słuchaczom Radia Kraków poprzez cykl audycji „Antologia organów Krakowa”. Marek Stefański przedstawi różne improwizacje w stylach organistów z XVII i XVIII wieku. Kolejne koncerty przyniosą występy takich artystów jak:  Marcin Szelest i Ewa Miecznikowska – wiolonczela (6.11, godz. 20,  Bazylika OO. Paulinów „Na Skałce”), Andrzej Siekierski (7.11, godz. 19.00, Bazylika OO. Jezuitów),  Josef Still (8.11, godz. 20, Bazylika OO. Paulinów „Na Skałce”), Krzysztof Urbaniak (9.11, godz. 19, Kościół Świętego Krzyża), Dominik Wania i Szymon Klima - klarnet  (10.11, godz. 20.00  Bazylika OO. Jezuitów).

Warto się wybrać by posłuchać instrumentu, który fascynował już od starożytności siłą brzmienia i zadziwiał możliwościami kolorystycznymi. Posłuchać instrumentu, któremu nie mogli się oprzeć najwybitniejsi twórcy w tym mistrz Jan Sebastian Bach. Po organy sięgali także kompozytorzy XIX-wieczni i wykorzystując coraz większe techniczne możliwości instrumentu zgodnie twierdzili, że organy mogą zastąpić kilka orkiestr. Nawet twórcy XX wieku m.in.: Paul Hindemith, Arnold Schonberg  czy Olivier Messiaen w instrumencie tym znaleźli wiele inspiracji.

I pomyśleć, że wynalazek Ktesibiosa, Greka żyjącego w II wieku p.n.e., który był także twórcą sikawki strażackiej, stał się wielkim rozdziałem w historii muzyki. Co miały wspólnego organy Ktesibiosa z sikawką strażacką? Wodę, bo w organach Greka ciśnienie powietrza uzyskiwano, poprzez tłoczenie wody z jednego zbiornika do drugiego. Dziś do tłoczenia powietrza do piszczałek potrzebny jest tylko prąd.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Szczegóły na stronie: www.zaduszkiorganowe.pl

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    Stawką Puchar Prezydenta Krakowa

  • 20:12

    Alan Uryga: Wyboista droga do ekstraklasy

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię