Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Szymon Nehring intymnie i błyskotliwie

Wiele emocji i wzruszeń, nadkomplet widzów i owacja publiczności na stojąco – tak wyglądał recital Szymona Nehringa w Filharmonii Krakowskiej. Warto było posłuchać gry 22-letniego pianisty, gry różnorodnej, prezentującej utwory różnych twórców z różnych epok. Warto, bo też na estradzie zasiadł pianista skromny, wrażliwy i nad wyraz dojrzały, jak na swój młody wiek. Artysta, który wie, co chce powiedzieć. Takich wypowiedzi słucha się z wielką przyjemnością.

fot: Klaudyna Schubert

Recital, który odbył się w niedziele 28 stycznia, cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Tak wielkim, że dyrekcja Filharmonii Krakowskiej zdecydowała się ustawić krzesła dla słuchaczy na estradzie.  Z jednej strony dobrze, bo więcej osób miało szansę usłyszeć Szymona Nehringa, z drugiej gorzej, gdyż publiczność zgromadzona na estradzie stanowiąca żywą scenografię dla słuchanej muzyki może przeszkadzać. I mnie niestety bardzo to przeszkadzało. Zwłaszcza białe buty melomana, który okropnie się wiercił a także jaskrawozielona sukienka melomanki. Ale gdy zamknęłam oczy i zapomniałam o obrazie, muzyka w wykonaniu pianisty wypełniła całą moją wyobraźnię.

Recital pianistyczny należy do najtrudniejszych form wypowiedzi, ale także do tych najbardziej intymnych i niezwykle emocjonalnie przyjmowanych przez publiczność. Tutaj artysta nie może się ukryć za orkiestrą, tu dyrygent nie pomoże.  W recitalu pianista staje się pewnego rodzaju medium pomiędzy kompozytorem a publicznością.

Szymon Nehring postanowił zaprezentować recital przekrojowy od klasycyzmu po XX wiek, utwory czterech kompozytorów  wymagających  innego wykonania i innej ekspresji. Wieczór otworzyła Sonata As-dur Haydna, zwarta, klarowna, niemal czysta,  później zabrzmiała Sonata C-dur op. 1 Johannesa Brahmsa, dość gwałtowna i potężna, jak na romantyzm przystało, fantastycznie wykonana. Ale znalazły się też w programie wieczoru utwory Szymanowskiego: cztery Mazurki op. 50 i Wariacje op. 3, napisane przez zaledwie 20-letniego kompozytora, w których nie słychać jeszcze tak charakterystycznej dla Szymanowskiego harmonii. Na finał zaś zabrzmiały trzy fragmenty z baletu „Pietruszka” Igora Strawińskiego („Taniec rosyjski”, „U Pietruszki” i” Zapusty”) .

fot: Klaudyna Schubert

Szymon Nehring pokazał swoją wszechstronność, umiejętność zaprezentowania różnych stylów wykonawczych, doskonały warsztat pianistyczny, błyskotliwość. Pokazał też konsekwencję swoich interpretacji (zwłaszcza w sonacie Brahmsa) czy umiejętność stworzenia bardzo intymnego świata, jakim stały się dla mnie w jego interpretacji mazurki Szymanowskiego. Finał recitalu był popisem pianistycznym. Zasługa to nie tylko kompozytora, bo też Igor Strawiński stworzył tu muzyczne arcydzieło, ale także wirtuozerii młodego pianisty.

Słuchając Szymona Nehringa, pianisty z Krakowa zastanawiałam się jak ułoży się jego artystyczna droga. Pamiętam go sprzed lat, jeszcze jako ucznia, kiedy to zdobywał pianistyczne umiejętności pod kierunkiem Olgi Łazarskiej a później u prof. Stefana Wojtasa.  Jego sukces podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego, gdzie jako jedyny Polak dotarł do finału i otrzymał wyróżnienie i nagrodę publiczności, spowodował jego sporą popularność w Polsce i „życie” w mediach.  Ale te dwa lata po konkursie pokazały, że pianista poradził sobie z popularnością i skupił się na pracy. Skończył studia w Bydgoszczy u prof. Stefana Wojtasa i rozpoczął kolejne w słynnym amerykańskim Uniwersytecie Yale w New Haven u Borisa Bermana. W zeszłym roku  zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie, jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie, będąc w tym samym jedynym Polakiem, który otrzymał pierwszą nagrodę. Zdobył także nagrodę polskiego środowiska muzycznego Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku. A kilka dni temu został laureatem  międzynarodowej nagrody dla twórców muzyki klasycznej (International Classic Music Awards) w kategorii koncerty za nagrania chopinowskie (Deutsche Grammophon i Dux).

Nie wszystkie laury wymieniłam. Ale i tylko te wspomniane, to i tak już bardzo wiele jak na 22 lata życia. Ten zawód wymaga ciągłego ruchu, pokonywania kolejnych stopni wtajemniczenia. Nie jest to łatwe, zwłaszcza, że przy sukcesach o zawrót głowy nie trudno. Ale przeczytałam kilka wywiadów z Szymonem Nehringiem i jestem dobrej myśli. Przy takim talencie i takiej świadomości swojego zawodu i dobrze „umeblowanej” głowy można dojść do mistrzostwa. I tego życzę. Trzymam kciuki. Powodzenia!

 

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 09:22

    Poznaliśmy szczegóły 30. kolejki Esktraklasy

  • 09:12

    W Szczecinie chcemy zmazać plamę

  • 08:48

    20-latek, aby ukryć narkotyki, postanowił zakopać je w ziemi

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię