Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Bruckner i Wit

Jego styl komponowania uważany był za dziwaczny. Wytykano mu „niebiańskie dłużyzny”, nadmierną objętość utworów i nowoczesną jak na tamte lata harmonię. Prezentacje jego symfonii zazwyczaj dostawały niepochlebne recenzje. Prym w tej negatywnej ocenie wiódł Eduard Hanslick, krytyk muzyczny, bardzo wpływowa postać ówczesnego Wiednia. Nie znosił Antona Brucknera i ciągle gdy tylko mógł dawał temu wyraz.

Agnieszka Malatyńska i Antoni Wit fot: Krzysztof Rzepecki

 A jednak ten austriacki kompozytor doczekał się czasów, że doceniono jego muzykę. I to bardzo. Należy jednak pamiętać, że  symfonie Brucknera powinny być  wykonywane tylko pod batutą najlepszych dyrygentów. Takich, którzy mają talent oraz wielkie doświadczenie i dzięki temu są w stanie przeprowadzić słuchacza przez muzykę, pełną mielizn i pułapek. Bo tylko pod batutą mistrza można poznać piękno symfonii Brucknera i to w pełnej okazałości.

W Krakowie pod tym względem mamy szczęście. Bo przez ostatnie 20 lat z symfoniami  Brucknera przyjeżdżał do naszej filharmonii Stanisław Skrowaczewski, zmarły w lutym tego roku mistrz interpretacji Brucknera, dyrygent który nagrał wszystkie symfonie tego twórcy i za co otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Brucknerowsko-Mahlerowskiego. W zeszłym tygodniu zaś z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej wystąpił prezentując VI Symfonię Brucknera Antoni Wit, w dawnych latach uczeń Skrowaczewskiego ale także uczeń Karajana i Bernsteina. Był to niezwykły koncert. Bruckner poprowadzony przez Wita zachwycił.

Symfonia A-dur, blisko godzina muzyki, zamknięta w czterech częściach, należy do tych skromniejszych, mniej udziwnionych, bardziej bezpośrednich a jednocześnie bardzo Brucknerowskich dzieł. Skomponowana w latach 1879-81 nigdy nie zabrzmiała w całości za czasów życia kompozytora. Swoje prawykonanie miała w 1899 roku w trzy lata po śmierci Brucknera, pod batutą jego ucznia i wielkiego zwolennika jego twórczości – Gustava Mahlera. Jak podają źródła Mahler trochę „poprawił” symfonię Brucknera na potrzeby tego wykonania. Prawda jest jednak taka, że przez lata wielu dyrygentów, którzy nie mieli tyle talentu co Mahler, poprawiali Brucknera, często nawet dopisując mu muzykę, zmieniając harmonię na bardziej „Wagnerowską”. Prawdziwego Brucknera świat poznał dopiero w latach 30. XX wieku, gdy wydano jego utwory pozbawione dyrygenckich korekt. Wtedy dopiero rozpoczął się proces doceniania tej muzyki.

VI Symfonia Brucknera jest jak na styl tego twórcy nie tylko dość prosta i uporządkowana, ale także pogodna, nie ma w niej zbyt wiele monumentalizmu.  Ktoś nazwał początek utworu „najpiękniejszym wschodem słońca”.  Ale dla mnie najpiękniejsza jest część II, Adagio. To olbrzymia przestrzeń muzyki wypełniona radością, smutkiem i zadumą. Trudno opisać słowami… To tak jakby stanąć na przełęczy alpejskiej, na wysokości ok. 2,5 tysiąca metrów, mieć pod stopami miękką trawę, czuć górski chłód upalnego dnia, lekki wiatr we włosach i patrzeć na piękną panoramę gór. Ta muzyka daje oddech. Gdy choć raz się coś takiego przeżyje, zawsze pozostanie w pamięci.

Antoni Wit doskonale sobie radzi z wielką orkiestrą, bo też na estradzie w Filharmonii Krakowskiej zasiadło blisko 100 muzyków. Zresztą dyrygent, podczas spotkania przed koncertem, które odbyło się w teatrze Groteska, w ramach cyklu „Kod mistrzów”, mówił że lubi prowadzić duże zespoły. Potęga brzmienia orkiestry sprawia mu wielką radość. I trzeba przyznać, że ma ogromne wyczucie w tej kwestii. A że jest to artysta niezwykle doświadczony (ma na swoim koncie ok 2,5 tysiąca koncertów, nagrał ponad 200 płyt, które sprzedały się w nakładzie  5 milionów egzemplarzy) VI Symfonia Brucknera wciągnęła słuchaczy. Podczas wykonania publiczność siedziała niemal bez ruchu, bez oddechu. Nie było chrząkań i wiercenia. Słuchacze zostali „wkręceni” w dzieło Brucknera.

Po koncercie przyszła jeszcze refleksja, nad samym twórcą. Anton Bruckner niedoceniany twórca, często zmagający się z depresjami, był świetnym organistą. Podobno wspaniale improwizował, ale na organy raczej nie komponował.  Napisał też sporo utworów religijnych, m.in. msze, psalmy, motety, Te Deum a także Requiem d-moll, ale do historii muzyki weszły jego symfonie. Był profesorem w konserwatorium w Wiedniu. Niezwykle kochliwy, przeżywający ciągle zawody miłosne, nie ułożył sobie życia rodzinnego. Małżeństwo proponował wielu kobietom, ale nigdy nie został przyjęty.  Całą swoją rozpacz, marzenia, tęsknoty wyrażał w symfoniach. Pewnie dlatego do dziś tak wzruszają.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 13:56

    Kraków: jest zgoda konserwatora na stację metra "Stare Miasto"

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię