Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Cięcie i rozmnażanie hortensji

Jesienią mówiłyśmy o tym, że można wycinać zasuszone i potencjalnie zaśmiecające ogród kwiatostany hortensji bukietowych i krzewiastych (H. arborescens i H. paniculata). To dwa gatunki hortensji, które są łatwe w uprawie i niezawodnie kwitną na nowych pędach wypuszczonych z pąków w tym roku, a zdecydowanie odradzałyśmy ścinanie całych pędów. Te gałązki oczywiście przycinamy – ale dopiero teraz, wiosną, nad 3-4 pąkiem, a słabe pędy nisko pokładające się nad ziemią, wręcz wycinamy całkowicie.

fot. Pixabay

Po co zatem ciąć te hortensje?
Tnąc silnie hortensje, zmuszamy poniekąd rośliny do wypuszczania sztywnych, prostych i silnych pędów, na szczycie których latem pojawią się duże, efektowne kwiatostany. Silne gałęzie zeszłoroczne skracamy zatem tak, by pozostał tylko krótki odcinek z jedną parą pąków. Na szczytach słabych gałązek mogą też pojawić się kwiaty, ale będą one małe i niepotrzebnie obciążą roślinę. Takie mocne cięcie pozwoli poza tym na uformowanie ładnego, zwartego krzewu, ale możemy w tym mieć jeszcze jedną korzyść. Otóż z tych ściętych gałązek możemy mieć całe stado nowych hortensji, czyli w skrócie mówiąc, zabieramy się za domowe eksperymenty z ich rozmnażaniem.

W wersji najprostszej: te gałęzie, które wycięliśmy w ogrodzie, tniemy na 20-30 cm kawałki i do połowy długości wtykamy bezpośrednio do żyznej ziemi w ogrodzie, najlepiej w półcieniu, (zwracając uwagę, gdzie dół a gdzie góra, kierunki podpowiedzą nam widoczne pąki).
Jeśli o wilgoć i ciepło dba porządnie niebo, to patyki ukorzeniają się ekspresowo, ale bywa i tak, że jeśli wiosna jest sucha, to sukcesów odnotować nie sposób. Wtedy wspomagać je należy, po prostu podlewając, by zalążki korzeni nie uschły w czasie najcieplejszych dni, kiedy słońce przesusza wierzchnią warstwę ziemi.

W wersji lekko zaawansowanej można użyć ukorzeniacza do zdrewniałych, zanurzając w nim końcówkę patyka przed wetknięciem w ziemię. Może być taki zarówno w proszku, jaki i w żelu. Można również ukorzeniać je najpierw w donicach, wtykając po kilka patyków.

Można umieścić patyki w słoiku z wodą i w ten sposób starać się przyspieszyć wzrost korzeni, ale warto wiedzieć, że patyki mogą najpierw wypuścić liście, a potem nie mieć jak ich „wykarmić”. Szansa na powodzenie tej operacji jest większa, jeśli naczynie ustawimy w jak najchłodniejszym, ale jasnym miejscu.
Warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy przypadkiem na powierzchni wody nie pojawiła się pleśń, bo to nie jest dobry sygnał. Patogeny grzybów mogły przywędrować z ogrodu razem z gałązkami lub pojawić się jakiegoś minimalnego nawet brudu słoika. Wodę warto więc wymieniać! Jeśli uda się uzyskać w ten sposób korzenie, to sadząc je do ogrodu, musimy zrobić to ostrożnie, bo są dość delikatne i łatwo je obłamać. Może wtedy łatwiej do donic? Zanim posadzimy je potem na miejsce stałe, pozwólmy im rosnąć w donicach co najmniej do następnego roku, by porządnie się ukorzeniły.

W taki sposób można rozmnażać również derenie i wiele innych krzewów ogrodowych berberysy, budleje, bukszpany, trzmielinę, forsycję, iglaki, a nawet jaśminowce.

fot. A. Łoś

Barbara Błaszczyk, A. Łoś

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię