|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ogrodniczy początek roku

Ciężko po świątecznym wypoczynku wrócić do normalnych obowiązków z werwą i energią, choć dzień już zauważalnie dłuższy. Na szczęście teraz wykonuje się znikomą ilość prac w ogrodzie, ale warto wykorzystać czas i zacząć planować prace na nadchodzący sezon.

Fot. pexels

Jeżeli chcemy coś zmienić w naszym ogrodzie lub na działce, polecam skorzystać z literatury czy zasobów internetu, gdzie można nie tylko poszukać informacji na temat konkretnych roślin, ale także podpatrzeć jak robią to inni. Tym bardziej, że teraz stęsknieni za zielenią ogrodnicy chętnie chwalą się swoimi osiągnięciami na różnych forach branżowych. Warto także przejrzeć swoje notatki ogrodowe z ubiegłego sezonu i przypomnieć sobie, jakie rozwiązania sprawdziły się w naszych warunkach. 
 
Choć aura nie sprzyja długiemu przebywaniu w ogrodach, to jednak nasza ogrodnicza kontrola i tam przydaje się od czasu do czasu, by rośliny dobrze zimowały. Trzeba na przykład sprawdzać stan okrycia roślin (zwłaszcza delikatnych bylin i zimujących rozet liściowych gatunków dwuletnich), bo ciągle największym zagrożeniem dla nich jest, występujące jednocześnie – mróz, wiatr i brak śniegu. Warto więc przy takich warunkach i uzupełniać zabezpieczające je materiały, by korzenie i liście nie zmarzły.
 
W styczniu można naciąć gałęzi na sadzonki zdrewniałe z krzewów liściastych zrzucających liście na zimę (ale uwaga – nie można tego robić w czasie silnych mrozów!). Sadzonki ścina się z jednorocznych, dostatecznie zdrewniałych pędów, a następnie przechowuje w wilgotnym piasku w chłodnej piwnicy w temperaturze nieco powyżej 0°C.
 
Jeżeli wystąpią obfite opady śniegu, jego nadmiar trzeba otrzepywać z gałęzi roślin iglastych. Jeśli ciągle pada, to powinniśmy to robić nawet dwa razy dziennie. W przeciwnym razie, pod wpływem nadmiernego obciążenia, mogą się połamać. Świeży śnieg można strząsnąć dosyć łatwo. Szkodliwe dla roślin jest pozostawianie ciężkich czap, które szybko przymarzają i potem trudno je usunąć. Najwygodniej jest to robić przy pomocy lekkiej miotły z gałęzi brzozowych lub rafii, które nie uszkodzą gałązek. Zimą zmrożone gałązki iglaków są sztywne i bardzo łatwo je połamać, dlatego unikajmy strząsania śniegu przy pomocy kija. 
 
W tym okresie nie wykonujemy żadnych prac przy trawniku. Pamiętajmy jednak, aby nie deptać pokrytego śniegiem trawnika, gdyż podmarzniętą trawę łatwo uszkodzić. W tych miejscach trawa będzie gniła i będzie  znacznie trudniej regenerować się po zimie.
 
Nasiona niektórych bylin warto już teraz, w styczniu, wysiać i wystawić na zewnątrz na działanie niskich temperatur, dlatego, że dopiero po przemrożeniu nasiona te będą zdolne do kiełkowania. Chodzi tu o nasiona takich gatunków, jak: chaber wielkogłówkowy, ciemiernik biały, dzwonek dalmatyński, dzwonek drobny, dzwonek karpacki, jeżówka purpurowa, trytoma ogrodowa, tojad mocny, a także orliki, pierwiosnki i ostnice. Wysiewy zabezpieczamy przed gryzoniami i ptakami, przykrywając je szybą. Po około 6 tygodniach skrzyneczki zabieramy do jasnego pomieszczenia o temperaturze około 10°C i tam przechowujemy aż do wiosny.
 
Pamiętajmy, aby doglądać cebule, kłącza i bulwy kwiatowe, które przechowujemy przez zimę w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Jeśli znajdziemy takie, które mają widoczne porażenia przez choroby grzybowe trzeba je wyrzucić, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.
Otaczamy troską, byle nie nadmierną, również rośliny tzw. kubłowe, czyli oleandry, datury, oliwki. Najlepiej, by zimowały one w pomieszczeniach widnych, w temperaturze 5-12 st. C podlewane raz na 2-3 tygodnie. Im jest zimniej tym podlewane powinny być rzadziej. Jednak nawet w takich warunkach mogą pojawić się tarczniki, mszyce i przędziorki – jeśli je zauważymy trzeba jak najszybciej wykonać stosowny oprysk. 

 

Barbara Błaszczyk i Anna Łoś

100%
0%