|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jak pomóc roślinom doniczkowym przetrwać zimę

Wprawdzie zimą większość roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach jest w okresie spoczynku, ale to wcale nie znaczy, że zupełnie nie musimy ich doglądać.

Fot. Pixabay

Zima to dla roślin doniczkowych bardzo trudny czas. Zaniedbanie codziennej pielęgnacji może w krótkim czasie odbić się na ich kondycji, przy czym ważne jest, byśmy pamiętali, że również nadmiar troski bywa szkodliwy. Musimy zapewnić im warunki odpowiednie do gatunku, wymagań i rozmiaru, tak by przetrwały zimę w jak najlepszym stanie. Jeśli zaczyna się coś dziać z roślinami – pojawiają się plamy, żółkną liście, są zdeformowane, opadają, zasychają – trzeba zastanowić się nad przyczynami takiego stanu.
 
Zacznijmy od światła
W ciemne, pochmurne i krótkie dni zimowe roślinom na pewno doskwiera brak światła potrzebnego do fotosyntezy. W sumie jest to pierwszy czynnik, którego ograniczenie skutkuje przyhamowaniem wzrostu. Jeśli to możliwe, przestawmy rośliny jak najbliżej okien, wręcz na parapety lub zamontujmy system oświetleniowy ze specjalnymi żarówkami o świetle sprzyjającym fotosyntezie (niekoniecznie naszym oczom).
Aby nie ograniczać dostępu światła do liści, trzeba czyścić liście z kurzu zbierającego się na nich. Duże liście wystarczy przecierać delikatnie raz na jakiś czas wilgotną miękką szmatką, podkładając dłoń pod czyszczony liść, by go nie uszkodzić. Rośliny z wieloma drobnymi liśćmi wygodniej będzie umyć letnią wodą, pod prysznicem, zabezpieczając bryłę korzeniową przed zalaniem. Możemy to robić zimą nawet raz w tygodniu, niech wręcz takie „odwiedziny w myjni” będą naszą systematycznie powtarzaną rutyną.
Aby zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się roślin w jedną stronę, zaleca się częste przekręcanie donicy i obracanie roślin w stronę światła. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie gatunki dobrze znoszą takie procedury, a niektóre wręcz zaczynają gubić pąki kwiatowe i liście. 
 
Wilgotność powietrza też ma znaczenie.
Nie od dziś wiadomo, że ogrzewanie pomieszczeń za pomocą kaloryferów bardzo wysusza powietrze w naszych domach, co utrudnia życie nie tylko nam, ale także nie sprzyja naszym roślinom. Jeśli dołożymy do tego błędy popełniane podczas podlewania, to wkrótce okaże się, że będą zasychać końce liści, żółknąć i w efekcie zamierać.
Podwyższanie wilgotności uda nam się jeśli zastosujemy nawilżacze powietrza montowane na kaloryferach. Można także podstawk, na której stoi doniczka wypełnić keramzytem lub drobnymi kamykami i wlać do niej wodę, tak by dno doniczki nie dotykało lustra wody i korzenie nie stały w niej – parująca woda znacząco zwiększy wilgotność powietrza. Warto także rośliny spryskiwać – tylko trzeba w spryskiwacz wlać miękką, przegotowaną wodą (nie pozostawia szpecących osadów) i chronić pąki kwiatowe i kwiaty.
 
Czy już można zacząć nawozić rośliny, by je wzmocnić?
Zimą roślin doniczkowych generalnie nie nawozimy, żeby nie stymulować wzrostu w warunkach niedoborów światła. Przyrosty, które się pojawiają, są bladozielone, wyciągnięte i rachityczne, z długimi międzywęźlami. Nie wyglądają ani dobrze, ani naturalnie. Z zasilaniem trzeba się zatem wstrzymać do momentu, aż zrobi się zdecydowanie jaśniej.
Tylko gatunkom nieprzechodzącym typowego spoczynku (skrzydłokwiaty, draceny, juki, fikusy) można zaserwować dawki minimalne specjalnych nawozów. Dobrze też do podlewania raz w miesiącu dodać kilka kropel preparatów wzmacniających, zawierających np. ekstrakt z pestek grapefruita. Zresztą na przełomie lutego/marca będziemy rośliny przesadzać, więc wtedy też dostarczymy nowej porcji składników pokarmowych roślinom.
 
Jeszcze parę słów o temperaturze
Najkorzystniejsza temperatura dla roślin doniczkowych mieści się w zakresie od 18 do 25 stopni C. Oczywiście wiele gatunków ma swoje, ściśle określone, wymagania, więc warto poczytać na temat gatunków, które mamy w domu, by im nie zrobić krzywdy.
Jeśli na zewnątrz temperatura spada znacząco poniżej zera, to podczas wietrzenia pomieszczeń warto zadbać o to, by mroźne powietrze nie uszkodziło roślin. Trzeba je wówczas odsunąć, zasłonić kartonem lub przenieść w inne miejsce, bo szkody wyrządzone przez nawet krótkotrwałe zetknięcie z zimnem, będą nieodwracalne.

100%
0%