Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.16.02.2020 r.

"Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem" - obraz Jana Matejki z 1872 r. ( fot.Wikipedia)

 

W środę 19 lutego 2020 r.  po raz pierwszy obchodzić będziemy nowe święto państwowe - Dzień Nauki Polskiej.

Nowe święto ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców, a zarazem stanowić  inspirację  do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.

19.dzień lutego!  To nie przypadkowa data. Tego dnia przypadają bowiem  urodziny genialnego astronoma MIKOŁAJA KOPERNIKA (ur.19.02.1473 r. w Toruniu).

Ale był on nie tylko astronomem, był także lekarzem, co przypomina  prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj!

 

 


 

Krakowskie Błonia ( fot. Meadow /Wikipedia).

 

Mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI zabiera nas na spacer po Krakowie z geologiczną mapą miasta.

Co kryje się pod krakowskimi gruntami w różnych częściach miasta? 

Dlaczego niektóre budowle pękają i są niestabilne i czy to wyłącznie wina nierzetelnych budowlanych? 

Posłuchaj!

 


 

Prof. Zygmunt Denisiuk (na zdj. trzeci od lewej), w 2013 r. został wyróżniony Bieszczadzkim Niedźwiedziem. (fot.serwis internetowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego).
.

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina sylwetkę zmarłego w 2017 r. botanika ZYGMUNTA DENISIUKA (1931 - 2017).

Był wieloletnim zasłużonym pracownikiem naukowym Zakładu Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych PAN oraz Instytutu Ochrony Przyrody PAN (od 1993 r.).

To autor wielu publikacji naukowych z zakresu botaniki, łąkarstwa i ochrony przyrody, długoletni redaktor „Chrońmy Przyrodę Ojczystą”, głęboko zaangażowany w sprawy ochrony przyrody w Polsce, pomysłodawca i współtwórca powołania wielu parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Posłuchaj!

 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię