Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

#33 - Kraków alchemików, czarownic i szarlatanów

Kraków jako centrum nauk tajemnych? Barbara Faron, autorka książki "Jak przetrwać w zabobonnym Krakowie" proponuje inne spojrzenie na to miasto. Słynęło ono bowiem w Europie jako ośrodek alchemii, którą praktykowano na królewskim dworze, na Uniwersytecie Krakowskim, a nawet w miejscowych klasztorach. Kiedy domniemane czarownice na Zachodzie płonęły na stosach, tutaj żyło im się całkiem znośnie.

fot. Marek Lasyk

Posłuchaj audycji Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej
Kraków alchemików, czarownic i szarlatanów

Pisarka zabiera nas na spacer ulicami Starego Miasta. Proponuje sześć przystanków:

1. Collegium Maius od XV w. przyciągało astrologów z całej Europy jako centrum "nauk tajemnych". Mieściły się tu katedry astrologii i astronomii oraz pracownie alchemiczne, a w bibliotece można było podobno natrafić na magiczne księgi. Jeśli wierzyć legendzie, gościł tu słynny doktor Faust, zapewne jeden z pierwowzorów literackiego Mistrza Twardowskiego.


 

2. Sam Twardowski miał mieszkać nieopodal, w Kamienicy Podpartej na rogu ul. Wiślnej i Rynku. Na drugim końcu ulicy w Bramie Wiślnej pracownię alchemiczną miał inny alchemik, niejaki Mikołaj Husman, a przy Wiślnej 6 na przełomie XVIII i XIX w. mieszkał Adam Gieryk Podebrański nazywany ostatnim alchemikiem Krakowa. Miejsca te, choć dzisiaj nie wiąże się ich z magią, ludność uważała za nawiedzone i omijała szerokim łukiem.


 

3. W Pałacu Pod Krzysztofory mieściła się pracownia Twardowskiego, a w podziemiach diabeł do dzisiaj pilnuje skarbów Mistrza. Legenda zapewne powstała w nawiązaniu do istniejącej tu kiedyś pracowni alchemicznej Antoniego de Stezi lub jednej z najstarszych w Krakowie aptek.


 

4. Z kolei na rogu pl. Szczepańskiego i ul. Żydowskiej (obecnie św. Tomasza) mieszkał najsłynniejszy krakowski alchemik, Michał Sędziwoj, który posiadł podobno tajemną sztukę przemiany metali nieszlachetnych w złoto złoto. Sędziwojkę, zburzoną na początku XX w., krakowianie przez lata omijali z nabożnym lękiem w przekonaniu, że pokazuje się w niej diabeł, a z piwnic dochodzą jęki zamordowanych przez Sędziwoja dzieci, których krwi używał do swoich magicznych mikstur. 

 

5. W piwnicach Ratusza były kiedyś więzione i przesłuchiwane czarownice. Tutejsze sądy były jednak wobec nich łaskawsze niż sędziowie z innych rejonów Polski. Ciekawostką jest to, że w Krakowie nierzadko dochodziło do procesów o zniesławienie, wytaczanych oskarżycielom przez rzekome czarownice. A co najczęściej bywało powodem oskarżeń tych kobiet o czary? Wróżbiarstwo, magia miłosna i ogólnie pojęte szkodzenie ludziom... A skoro o wróżkach mowa, to jeszcze do niedawna w jednej z nisz w Sukiennicach, od strony Ratusza, przyjmowała klientów Dzidzianna Solska.

6. Plac straceń istniał mniej więcej naprzeciwko dzisiejszej Kamienicy Szarej, w okolicach dawnej bramy wiodącej na teren kościoła Mariackiego. Właśnie tutaj piętnowano, ścinano głowy oraz palono heretyków i rzekome czarownice. I, jak na takie miejsce przystało, jeszcze do niedawna urzędowali tu Diabeł ze Śmiercią, słynna para mimów.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:16

    Elewacja wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej zostanie wyczyszczona przy pomocy lasera

  • 17:52

    Kamil Stoch z Michalem Doleżalem, ale poza kadrą!

  • 17:31

    Po skargach kierowców - sygnalizacja świetlna na ul. Opolskiej i al. 29-go listopada będzie dostosowywać sygnał do natężenia ruchu

  • 13:30

    Odpowiedzialność prawna za wykorzystanie sztucznej inteligencji - nowe uregulowania Unii Europejskiej

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię