|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kościół - matka czy macocha?

Rzadko się zdarza, by temat Kościoła pojawiający się w czasie dyskusji, nie wywoływał silnych emocji. Wiele osób, nawet regularnie chodzących do kościoła, jest wrogo nastawionych do jego nauczania czy praktyk. W wielu środowiskach o KK mówi się tylko źle.

Posłuchaj audycji

Dziś rozmawiamy o tym, jak obiektywnie mówić o KK, jak rozumieć jego świętość i jego grzeszność, jak zmieniać to, co jest antyświadectwem. Do studia zaprosiliśmy: ks. dr Grzegorza Strzelczyka – chrystologa, Michała Lewandowskiego - autora bloga "Teolog na manowcach" i Piotra Mistachowicza ze Wspólnoty Emmanuel.

50%
50%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

elkonrado

Wtorek, 11 kwietnia 2017, 13:28

Obiektywnie rzecz biorąc, to kościół powtarza dawno zdezaktualizowane bzdury, manipuluje historią i się nie rozwija duchowo - a jedynie gromadzi majątek, często wbrew zasadom współżycia społecznego i wbrew dobru ludzkiemu. Czy Jezus kazał gromadzić majątki swoim uczniom ? Czy kazał stawiać wartości materialne ponad dobro ludzkie ? Czy kazał miłować siebie nawzajem , czy miłować jego organizację ? Czy kazał stać w miejscu i mieć umysł tak tępy i ciężki jak kamień wyciągnięty z rzeki ? Czy Jezus wyznawał zasady starego testamentu ? Czy Jezus kazał niszczyć wiedzę zagrażającą jego towarzystwu i poglądom czy też otwarcie dyskutować ,badać, myśleć i nauczać ? Czy kazał straszyć piekłem , zabijać i dyskryminować tych, którzy za nim nie pójdą ? Czy stary testament jest aktualny ? czy 10 przykazań jest aktualne ? jaką moc w świetle wiary mają przykazania kościelne ? Nie potępianie, a wręcz systemowe krycie wielu patologii (nawet jeśli założyć że są incydentalne) ośmiesza kościół i pozbawia jakiegokolwiek prawa moralnego do pasterstwa dusz - nie można głosić wartości "jezusowych" będąc cynicznym hipokrytą dbającym tylko o swój brzuch, a głoszącym jakieś tam bzdury o Jezusie dla picu... Biblia to w moim odczuciu w dużej części (oczywiście nie cała) absolutne głupoty, a nawet zachęcanie do przemocy i przestępstw w dzisiejszym rozumieniu. nie rozumiem czemu to jest legalne oraz powtarzane i drukowane... na wiele słów z biblii a wręcz rozdziałów lub ksiąg aż szkoda drzew na papier i farby drukarskiej, ale zrozumienie wielu elementów Biblii wymaga sporo wysiłku, a większość ludzi jednak nie zadaje sobie trudu, nawet księża często nie rozumieją nic poza elementami obrządku które powtarzają w kółko jak mantrę. Może dlatego są tak znudzeni , schematyczni i pozbawieni kontaktu z rzeczywistością ( fakt , że nie zawsze - bo bywają i ciekawi księża) Kościół katolicki jako całość bazuje na szantażu emocjonalnym, odbywa się to w takim samym stopniu w hierarchii kościelnej , jak i wobec "wiernych" . Jak można tak wypaczyć to co głosił Jezus, gdy przy kolacji rozmawiał z przyjaciółmi nie stawiając się ponad nimi - by chleb zastąpić jakimś udawanym tanim substytutem, wino w ogóle pominąć , a kolacje zrobić raz w roku zbierając datki cały rok ? to jest hipokryzja, paranoja i głupota :) ale w Kościele Katolickim nie ma miejsca dla myślących samodzielnie, nie ma miejsca dla badających słowo po słowie tysiąc różnych źródeł ze zrozumieniem - jest miejsce tylko dla baranów, które słuchają co ksiądz ma do powiedzenia, dla tych którzy dają na tacę, kopertę czy "ofiarę" i nie pytają o to co głosił Jezus, kto to powtórzył i co to znaczyło... Kościół to ani matka, ani macocha - kościół katolicki to wujek czasem dotykający ludzkiej duszy (a czasem i ciała) nie tam gdzie trzeba.

Odpowiedz

Poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 16:32

Trzeba było nie palić tylu ludzi na stosach, może wtedy nie byłoby takiego czarnego PR tej instytucji. I nie walczyć o majątek zamiast modlitwy

Odpowiedz