|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

10 lat po lustracji w Kościele

Temat lustracji wydaje się dziś lekko przebrzmiały i może niezbyt odpowiedni na program „Rozmów o wierze”. Z drugiej strony sprawa dotyczyła moralności, konkretnego postępowania (również) ludzi Kościoła, a zatem postaw wiary. Dlatego ważne jest, by ludzie Kościoła umieli rozliczyć się ze swoich przewinień.

Posłuchaj audycji

Archiwum IPN. Fot. Adrian Grycuk/wikipedia

Przed 10 laty sprawa ta wywoływała wiele emocji. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opublikował „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej” - i dlatego korzystając z okragłej rocznicy chcemy wrócić do tego tematu.

Z książki wynika, że pewna grupa księży poszła na współpracę z aparatem bezpieczeństwa PRL-u. Wiadomo też, że KK stanowił szczególną grupę, do inwigilacji której powołano osobny aparat, czyli Departament IV MSW. Po latach próbujemy zmierzyć się z problemem moralnym, z problemem prawdy. Aby odpowiedzieć na pytanie „Czy Kościół zdał ten egzamin?”, zamierzamy spojrzeć na problem biorąc pod uwagę inne grupy, wobec których postulowano lustrację.

O tym rozmawiamy z Państwa i naszymi gośćmi: Romanem Graczykiem - publicystą politologiem z IPN oraz Jackiem Sokołowskim prawnikiem, publicystą oraz ks. Tadeuszem Isakowiczem - Zaleskim

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

Krakowianka 43

Czwartek, 9 marca 2017, 20:39

Dobrze znałam Ks. Bolesława Przybyszewskiego.Był sekretarzem Kard.Sapiehy.Gdy Ten zmarł ks. Przybyszewski obawiał się aresztowania i ukrył się na strychu kościoła św.Wojciecha.Ktoś z krakowskiej Kurii doniósł o tej kryjówce UB i ks.Przybyszewski został aresztowany.Po zwolnieniu w1956 r został proboszczem kościoła św. Krzyża.Ks.Przybyszewski był historykiem sztuki i aby móc wyjechać do Francji i uzyskać paszport 3 x podpisał lojalkę, ale na nikogo nie doniósł.Napisał natomiast kilka prac z zakresu historii sztuki. Na Jego pogrzebie w 2002 roku na cmentarzu Salwatorskim zgromadziły się tłumy zwłaszcza pracowników UJ.Gdy zwróciłam uwagę ks. Isakowiczowi ,że krzywdzi pamięć ks Przybyszewskiego,Stwierdził,że był to porządny człowiek,tylko słaby.Młodzi nie pamiętają ale uzyskanie paszportu za komuny było prawie niemożliwe chyba że? Ja pierwszy raz do Włoch wyjechałam jesienią 1989, a do rodziny w Holandii w kwietniu 1990 r.

Odpowiedz