Żeby to zrobić, wystarczy złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy. Można to zrobić osobiście albo poprosić o pomoc członka rodziny, krewnego, czy sąsiada. Osoba składająca wniosek musi mieć przy sobie dokument, poświadczający niepełnosprawność składającego wniosek.


Urzędnicy zapewniają, że to prosta procedura i że zabiera tylko chwilę. Od razu też dostajemy adres „nowego” lokalu, dostosowanego do potrzeb niepełnosprawnego wyborcy.


W Krakowie są 452 obwody stałe. 105 z nich jest dostosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych. O możliwość przepisania do obwodu dostosowanego  do obsługi niepełnosprawnych pytało w Krakowie kilkanaście osób jednak do urzędu wpłynęły na razie tylko 3 kompletne wnioski w tej sprawie.


43 osoby złożyły w Krakowie wnioski o głosowanie korespondencyjne, 48 - o głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika. Portal niepełnosprawni.pl policzył, że podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2010 z  możliwości głosowania przez pełnomocnika skorzystało 19815 obywateli w całym kraju. Podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku było ich: 6456 w pierwszej turze i 11613 w drugiej. Wyznaczony pełnomocnik oddał głos w imieniu 7347 wyborców podczas wyborów parlamentarnych w 2011 roku.


W czasie niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego z głosowania korespondencyjnego na terenie całego kraju skorzystało zaledwie 820 osób, a z nakładki sporządzonej w alfabecie Braille'a – która obowiązkowo musi być w każdym lokalu wyborczym  – 257 wyborców. Z badania opinii społecznej, przeprowadzonego przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i CBOS wynika, że 70 procent wyborców z niepełnosprawnością w ogóle nie wiedziało, że takie możliwości głosowania są dostępne.