W audycji "Przed hejnałem": Miej honor - płać alimenty!


Ale nie tylko ojcowie płacą alimenty. Krąg osób, które podlegają tak zwanemu obowiązkowi alimentacyjnemu, jest znacznie szerszy....

O alimenty mogą wystąpić rodzice wobec dorosłych i samodzielnych dzieci. Polskie prawo dopuszcza taką możliwość, gdy - jak to się w prawniczym języku mówi - rodzic POPADNIE W NIEDOSTATEK, czyli - gdy nie stać go na czynsz czy leki a choroba lub kalectwo uniemożliwiają podjęcie dodatkowej pracy.

Żyjący w niedostatku ojciec może w pierwszej kolejności domagać się alimentów od swoich dzieci a jeżeli dzieci nie żyją - od wnuków lub od swoich rodziców oraz rodzeństwa.

Jeżeli ojciec jest rozwiedziony, w pierwszej kolejności może żądać alimentów od eksmałżonki.

O alimenty od dzieci dla żyjącego w niedostatku rodzica może też wystąpić gmina albo prokuratura lub organizacja, zajmująca się pomocą rodzinie.

Alimentów mogą się domagać od siebie wzajemnie również rozwiedzeni małżonkowie. Ich wysokość zależy do tego, kto i w jakim stopniu jest winny rozwodu. O alimenty można też wystąpić wobec konkubenta lub konkubiny, jeżeli taki związek ma wspólne dzieci, uznane przez ojca.

Gdy zabraknie bliższych krewnych, można się domagać alimentów od rodzeństwa. Jednak brat i siostra mogą zostać obarczeni tym obowiązkiem tylko wtedy, gdy ich na to stać.  O alimenty można pozwać zarówno rodzeństwo rodzone, jak i przyrodnie.

Tych spraw jest jednak mniej, niż takich, w których głównymi bohaterami są ojcowie, lub, rzadziej, matki....

No to jeszcze na koniec --- skąd wzięło się to słowo.... Pochodzi z łaciny, w której słowo "alimentum" oznacza pokarm.

 

Daniela Motak, jgk