Każdy z nas w lokalu wyborczym otrzyma trzy albo cztery karty do głosowania. Trzy karty otrzymają wyborcy w miastach na prawach powiatu, czyli w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie. Cztery karty wszyscy pozostali, mieszkający w mniejszych miastach i gminach wiejskich. Powód jest bardzo prosty. Mieszkańcy trzech największych miast nie wybierają radnych powiatowych, bowiem ich kompetencje ma Rada Miasta.

Każda karta do głosowania będzie w innym kolorze.

1. Karta z nazwiskami kandydatów do rady gminy lub miasta będzie biała w formacie A4. Wszystkie nazwiska muszą być wydrukowane tą samą czcionką. Karta może być zadrukowana tylko z jednej strony. Jeśli list kandydatów jest dużo karta może przybrać formę broszury, czyli kilku kartek spiętych razem,

2. Karta z listami kandydatów do rady powiatów będą wydrukowane w kolorze żółtym,

3. Te, na których będą nazwiska kandydatów do sejmiku wojewódzkiego - będą wydrukowane w kolorze niebieskim,

4. Karty z nazwiskami kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będą w optymistycznym kolorze różowym.

Aby zagwarantować uczciwy przebieg wyborów karty do głosowania muszą być wydrukowane na określonym przez PKW rodzaju papierze. Dodatkowo każda karta ma w górnym roku kilka kilkumilimetrowych otworów, których rozmiar również jest określonym przez PKW.

Osoby niewidome i słabowidzące otrzymają w komisjach wyborczych specjalne nakładki na karty wyborcze. Na nakładkach w języku Braille wydrukowe będą nazwiska kandydatów. Również parametry nakładek zostały bardzo szczegółowo określone przez PKW.

I na koniec najważniejsze. Aby głos był ważny z każdej listy możemy wybrać tylko jedno nazwisko i przy nim postawić krzyżyk. Jeśli postawimy krzyżyk przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów do rady powiatu czy sejmiku nasz głos będzie nieważny. Podobnie jeśli wskażemy dwóch kandydatów na urząd prezydenta czy wójta. Jeśli nie wybierzemy nikogo, również nasz glos będzie nieważny.