Jeżeli chcemy tego uniknąć, lub już wiemy, że nie będzie takiej możliwości, lub po prostu, bardziej interesuje nas krakowska scena polityczna, żeby zagłosować, musimy dopisać się do stałego rejestru wyborców.

Uwaga, chodzi o rejestr wyborców, a nie o spis wyborców. To bardzo ważna różnica. Spis wyborców to lista nazwisk uprawnionych do głosowania w jednych, konkretnych wyborach. Mają ją członkowie obwodowej komisji wyborczej, w lokalu wyborczym, w którym będziemy oddawać głos. Dopisać się do spisu możemy nawet w dniu głosowania, na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które dostajemy w swojej gminie, tyle tylko, że w tych, samorządowych wyborach, ta reguła nie działa.

Taka możliwość jest tylko w wyborach parlamentarnych, prezydenckich i w eurowyborach. W wyborach samorządowych do spisu dopisać się nie można, bo mają one charakter lokalny i ustawodawca takiej możliwości głosującym nie daje. Dlatego, jeżeli chcemy głosować przykładowo w Krakowie, składamy wniosek o wpis do rejestru wyborców. Rejestr bowiem to również spis nazwisk osób uprawnionych do głosowania, ale już we WSZYSTKICH wyborach, i samorządowych, i parlamentarnych, i europejskich i prezydenckich, a także - w lokalnych referendach.

Procedura jest bardzo prosta. Idziemy do właściwego urzędu gminy czy wydziału urzędu miasta. W Krakowie mamy 3 takie miejsca (os. Zgody 2, ulica Wielicka 28a i Plac Wszystkich Świętych 3-4) i składamy pisemny wniosek. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty. Decyzja zapada w ciągu trzech dni. W tym czasie urząd, w którym złożyliśmy wniosek, kontaktuje się z "naszym" urzędem gminy i wnioskuje o wykreślenie nas z rejestru wyborców.

W ciągu trzech dni powinniśmy również dostać potwierdzenie, czyli decyzję o wpisanie do rejestru wyborców. Gdyby, na skutek jakiś błędów czy nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, zabrakło nas w dniu głosowania w rejestrze - ta decyzja, na piśmie, zabrana do lokalu wyborczego, umożliwi oddanie głosu.

Od tej pory, jeżeli, przykładowo, mamy zameldowanie w Bochni, a dopisaliśmy się do rejestru w Krakowie, głosujemy w Krakowie tak długo, aż NIE WYPISZEMY się z krakowskiego rejestru wyborców.

Choć do stałego rejestru wyborców można teoretycznie dopisać się w każdej chwili, lepiej nie zostawiać tego na ostatni moment, np. na 13 czy 14 listopada. Będzie bezpieczniej i sensowniej, jeżeli zrobimy to wcześniej.