Dane potrzebne do wpisu to:
- nazwisko i imię
- imię ojca
- data urodzenia
- obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej
- numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość
- adres miejsca zamieszkania w Małopolsce

Trzeba mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty kraju, z którego cudzoziemiec pochodzi. Żeby złożyć deklarację w Krakowie, trzeba się zgłosić, w zależności od tego, w której dzielnicy mieszkamy, do odpowiedniego wydziału urzędu miasta Krakowa.  Mieszkańcy dawnej dzielnicy Śródmieście, a dziś dzielnic I-III powinni udać się do Centrum Administracyjnego przy al. Powstania Warszawskiego 10. Mieszkańcy dawnej dzielnicy Krowodrza, a teraz dzielnic od IV - VII - również załatwią tę sprawę przy al. Powstania Warszawskiego 10. Jeżeli mieszkamy w dawnej dzielnicy Podgórze, czyli w dzielnicach VIII - XIII - powinniśmy wybrać się na ul. Wielicką 28a, a jeżeli w dawnej Nowej Hucie, czyli dzielnicach  XIV - XVIII - idziemy na os. Zgody 2

W ciągu trzech dni, tak samo jak obywatele polscy, cudzoziemcy dostają potwierdzenie wpisania do stałego rejestru wyborców. W Krakowie do dziś, czyli do 28 października do rejestru dopisało się 47 cudzoziemców.

Jeżeli ktoś nie jest zameldowany, spokojnie zdąży zrobić to przed wyborami. Procedura meldunkowa zajmuje krótką chwilę. Jednocześnie z zameldowaniem się można też złożyć deklarację o chęci głosowania. Cudzoziemiec dowie się też wówczas w którym obwodzie może głosować, czyli gdzie znajduje się jego lokal wyborczy. Jest tylko jedna różnica w głosowaniu dla obywateli polskich i dla obywateli krajów Unii Europejskiej.  Obywatele Unii Europejskiej stale mieszkający w Małopolsce i wpisani do stałego rejestru wyborców mogą głosować w wyborach do rad gmin i w wyborach: wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nie przysługuje im jednak prawo głosowania w wyborach do rad powiatów i do sejmiku małopolskiego. Dlatego w lokalu wyborczym zamiast czterech, dostaną tylko dwie karty do głosowania.

Głosować w wyborach samorządowych nie mogą natomiast obywatele krajów nie należących do Unii Europejskiej.