Opera Wiedeńska

Opera Wiedeńska (Wiener Staatsoper) zapowiedziała, że każdego dnia będzie udostępniać darmową retransmisję jednego ze swoich spektakli. Tytuły mniej więcej pokrywają się z tymi, które w tych dniach miały być wystawiane na deskach tego słynnego teatru. 16 i 19 marca „Falstaff” w reż. Davida McVicara – późne komediowe dzieło Giuseppe Verdiego, nawiązujące do „Wesołych kumoszek z Windsoru” i Henryka IV Williama Szekspira. Z kolei 18, 22 i 28 marca Richard Wagner i jego słynna tetralogia „Piersień Nibelunga”, na którą składają się poza prezentowanym już „Złotem Renu” – „Walkiria”, „Zygfryd” i „Zmierzch bogów” w reż. Svena-Erica Bechtolfa. We wszystkich częściach usłyszymy słynnego polskiego bas-barytona Tomasza Koniecznego.

www.staatsoperlive.com

 

Metropolitan Opera w Nowym Jorku

Wzorem Opery Wiedeńskiej, Metropolitan Opera w Nowym Jorku od 16 marca będzie udostępniać za darmo retransmisje swoich spektakli. O 19.30 czasu nowojorskiego, czyli o godz. 0.30 czasu polskiego udostępniane będą retransmisje. Spektakl będzie można obejrzeć przez 20 godzin. 16 marca „Carmen” G. Bizeta z Elīna Garanča i Roberto Alagna, 17 marca „Cyganeria” G. Pucciniego z Angelą Gheorghiu i Ramónem Vargasem, następnie „Trubadur” G. Verdiego (18 marca) m.in. z Anną Netrebko, „Traviata” G. Verdiego z Dianą Damrau i Juanem Diego Flórezem (19 marca) oraz „Córka pułku” G. Donizettiego (20 marca) z Natalie Dessay i Juanem Diego Flórezem.

https://www.metopera.org

 

Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Opera Narodowa oferuje widzom m.in. spektakle baletowe do muzyki Stanisława Moniuszki, opery „Flis”, „Paria”, „Straszny dwór” i „Halka” Moniuszki oraz operę „Tosca” G. Pucciniego.

http://vod.teatrwielki.pl/

Retransmisje oper oferuje również m.in. Opera w Monachium https://www.staatsoper.de/

 

Filharmonia Berlińska

Z powodu pandemii koronawirusa także Filharmonia Berlińska do 19 kwietnia udostępnia swoje archiwa koncertowe. Aby oglądać koncerty Berlińczyków wystarczy wejść na stronę wirtualnej Sali koncertowej https://www.digitalconcerthall.com/en/tickets?a=bph_webseite&c=true zalogować się i wpisać kod BERLINPHIL, który ważny będzie przez 30 dni. Instrukcja na stronie

https://www.berlinerphilharmoniker.de/en/titelgeschichten/20192020/digital-concert-hall/

Warto śledzić również profile słynnych artystów w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram), np. Joyce DiDonato, Tomasza Koniecznego, Piotra Beczały, którzy w tym trudnym czasie chcą być ze swoimi melomanami i zamieszczają także transmisje na żywo z prywatnych, domowych występów.

 

 

Mateusz Borkowski