Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny z gęsiną

Na początek pytanie - ilu z Państwa wie, jak smakuje gęsina? No właśnie. Powszechne przekonanie jest takie, że to tłuste a więc - niezdrowe mięso. A przecież polska gęś owsiana to arystokracja wśród drobiu. Ma najbardziej szlachetne mięso - zawiera dużo cennego białka oraz cały zestaw witamin i związków mineralnych, między innymi fosfor, żelazo i magnez. I choć faktycznie mięso nie należy do chudych, ma jednak dość korzystny skład tłuszczów– sporo jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na obniżenie cholesterolu we krwi i wspomagają pracę mózgu. A że do dziewiątego grudnia w całej Polsce trwa akcja Slow Food Polska Gęsina na Św. Marcina więc w sobotnim Przystanku Kulinarnym o gęsi było sporo. Co jest najlepszego w gęsinie i o czym pamiętać przyrządzając gęś podpowiadał król gęsiny Marcin Pławecki szef restauracji Gęś w Dymie.

Pieczone jabłka, jabłka z żurawiną,  ziemniaki pieczone z rozmarynem,  modra kapusta, wspomniane już grzyby  - z tymi wszystkimi dodatkami gęś bardzo się lubi na talerzu. Ale do gęsiny na świętego marcina pasuje idealnie pojawiające się również na świętego marcina, w listopadzie - młode wino. Wino skądinąd świętomarcińskie.  O tym jakie w tym roku ma smaki i co to w ogóle znaczy młode wino rozmawialiśmy z Agnieszką Rousseau, współwłaścicielką Winnicy Wieliczka.

Redaktorki portalu Have a Bite... Karolina Milczanowska i Kati Płachecka mówiły o trwającej akcji "Gęsina na świętego Marcina" i podpowiadały czego w tym roku koniecznie trzeba skosztować.

Oczywiście nie zabrakło też Pauliny Bandury i jej rekomendacji do biblioteczki Przystanka Kulinarnego.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię