|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przystanek Kulinarny przy szlacheckim stole

Były takie czasy, kiedy drogie łyżki w rozmaite wzory były przynoszone osobiście na ucztę. Były takie czasy kiedy toasty spełniano z wymyślnych pucharów, tak zwanych roztruchanów lub nautilusów. Były takie czasy kiedy jadano na złotych i srebrnych talerzach z herbami. Czasy kiedy równie ważne jak to CO jedzono było to NA CZYM jedzono. Czasy pełnych stołowych zastaw, porcelany i kryształów. W Przystanku Kulinarnym przenieśliśmy się w te czasy by pokazać bogactwo polskiej kultury stołu w dawnych wiekach. Pomogła nam w tym Klementyna Ochniak-Dudek z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, kurator dwóch niezwykłych wystaw „Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich” oraz „Solniczki-małe arcydzieła sztuki”.

Była mowa o najstarszych. najcenniejszych i najbardziej niezwykłych elementach zastawy stołowej. O tym z jak nietypowych materiałów były wykonywane i jakiego artyzmu wymagało ich stworzenie.

Posłuchaj rozmowy z Klementyną Ochniak-Dudek

Była też mowa o tym jak wyglądały staropolskie uczty, o tym, że był to spektakl reżyserowany, o smakołykach wyłącznie dla Pań, o wznoszeniu toastów i bogactwie jedzenia.

Posłuchaj rozmowy z Klementyną Ochniak-Dudek

Mówiliśmy też o solniczkach, które kiedyś były symbolem statusu, były stawiane przed najważniejszymi gośćmi i miały funkcję nie tylko praktyczną, ale przede wszytskim ozdobną. Były małymi arcydziełami sztuki.

Posłuchaj rozmowy z Klementyną Ochniak-Dudek

Jak zwykle na stole Przystanka Kulinarnego nie zabrakło książki, z którą zasiadła Paulina Bandura z krakowskiej Księgarni pod Globusem.

Posłuchaj rozmowy z Pauliną Bandurą

W Przystanku Kulinarnym była też tradycyjna wizyta w krakowskiej Księgarni pod Globusem u Pauliny Bandury

100%
0%