Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny i cała prawda o suplementach diety

Kupujemy ich dwieście czterdzieści milionów opakowań rocznie. W tym roku wydamy na nie około pięciu miliardów złotych. Polacy kochają suplementy – bo mają pomóc wzmocnić organizm i uchronić go przed infekcjami, dodać energii, poprawić stan cery i włosów, pomóc w zgubieniu nadprogramowych kilogramów i tak dalej i tak dalej. W sobotnim Przystanku Kulinarnym wzięliśmy pod lupę suplementy diety. Naszym przewodnikiem po świecie suplementów była profesor Bożena Muszyńska z Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

fot. Pixabay

Czy faktycznie wiemy czym są, czy rzeczywiście są nam niezbędne, czy potrafimy ich używać bezpiecznie, czy suplementy diety mogą nam zaszkodzić i dlaczego je łykamy na potęgę skoro matka natura oferuje nam niemal wszystkie niezbędne składniki - o tym wszystkim rozmawialiśmy z profesor Bożeną Muszyńską z Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Siedemdziesiąt dwa procent Polaków deklaruje, że przyjmuje suplementy diety, z czego prawie połowa robi to regularnie – wynika z opublikowanego w ubiegłym roku raportu badawczego „Polacy a suplementy diety”. Oferta rynkowa suplementów diety to około dwudziestu pięciu tysięcy różnych preparatów i ich liczba stale rośnie. Z badań wynika, że ponad połowa przyjmujących suplementy robi to by wzmocnić organizm, około 45% by wzmocnić odporność, nieco ponad 40% by uzupełnić niedobory. Jak wygląda nasza miłość do suplementów? - sprawdzał nasz reporter Bartłomiej Bujas.

Z jednej strony mamy suplemento- entuzjastów. W ich domach preparaty witaminowo-mineralne stały się nieodłącznym składnikiem każdego posiłku. Z drugiej tych, którzy uważają, że jeśli jedzą zdrowe i zbilansowane posiłki to suplementy nie są im potrzebne. Cały czas trwa starcie między Imperium Suplementów i Królestwem Natury. A jaka jest prawda? O żywieniu, suplementach i naszym "drugim mózgu" rozmawialiśmy z profesor Bożeną Muszyńską z Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jak zwykle w programie była też książka rekomendowana przez Paulinę Bandurę z krakowskiej Księgarni pod Globusem - bardzo niezwykła, o czterech elementach, które są kluczem dobrego smaku.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię