|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przepis na środę: Zachowaj bezpieczny odstęp

Prawo mówi, że mamy utrzymywać taką odległość od poprzedzającego pojazdu, by nie uderzyć w niego, gdy hamuje lub się zatrzymuje. To bardzo ogólne sformułowanie. Kierowcy często je bagatelizują. Niebezpieczną jazdę "zderzak w zderzak" z dużymi prędkościami widać zwłaszcza na autostradach.

fot. Pixabay/Mateusz Żmija

Mamy nieco bardziej doprecyzowane odległości, ale one dotyczą tylko i wyłącznie sytuacji w tunelach o długości przekraczającej 500 metrów, gdzie kierujący musi utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 50 metrów jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t lub autobusem, a w przypadku innego pojazdu 80 metrów - wyjaśnia podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji.

W tym przypadku miękkie prawo ma negatywne konsekwencje. Na zagranicznych autostradach znajdziemy linie, które pomagają wyznaczyć bezpieczny odstęp. U nas kierowca sam decyduje jaka to odległość, a później bywa, że w Radiu Kraków nawet kilka razy dziennie informujemy o najechaniu na siebie trzech, czterech lub większej liczby samochodów.

Przy wytyczaniu bezpiecznego odstępu bierzmy pod uwagę co najmniej prędkość oraz potencjalną drogę hamowania. Na autostradzie wytracenie 130 km/h może zająć nawet 140 metrów, a w ciągu sekundy - potrzebnej według ekspertów na jakąkolwiek reakcje np. wciśnięcie hamulca - przejeżdżamy aż 36 metrów, czyli kawał drogi!

Przeliczając to na sekundy, około 3 - 4 sekund za poprzedzającym pojazdem to jest ten dystans, który w razie awaryjnej sytuacji pozwala nam bezpiecznie zatrzymać pojazd - mówi podinsp. Dymura.

Jadąc co najmniej trzy sekundy za poprzedzającym pojazdem na pewno się nie spóźnimy, a kto wie? Może uratujemy auto od zniszczenia, a pozostałych ludzi od niebezpiecznych ran.


Art. 19 Prawa o ruchu drogowym

(...)

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

(...)

4. Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:
1) 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;
2) 80 m - jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.

5. Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, o którym mowa w ust. 4, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.

 

Mateusz Żmija

100%
0%