|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przepis na środę: Spacer po autostradzie

Uwaga, pieszy na autostradzie! To ostrzeżenie może się wydawać niespotykane, a nawet absurdalne. Niestety, drogowa praktyka pokazuje coś zupełnie innego.

Mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji

fot. StockSnap/Pixabay

Piesi są częstym widokiem na autostradowej obwodnicy Krakowa. Zwłaszcza wtedy, gdy obwodnicę opanowują korki po wypadku, ale również wtedy, gdy robi się ciepło i niektórzy postanawiają przedrzeć się z plecakiem od węzła do węzła.

- Przepisy wykluczają znajdowanie się na tej drodze pieszych i rowerzystów. To są osoby, które nie mogą znajdować się na autostradzie, gdzie mamy podniesione limity prędkości. Przypomnę, że dopuszczalna prędkość to 140 km/h, a podniesiona prędkość, to także podniesione uwarunkowania techniczne i konkretne wykluczenia uczestników ruchu - mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji.

Ostatnio do Radia Kraków dotarły informacje, że niektórzy piesi są wysadzani przez kierowców na pasie awaryjnym przy autostradowych węzłach. Pasażerowie sami powinni zaprotestować przeciwko takim pomysłom i nie ulegać kierowcy, ryzykując przy tym swoim życiem.

Ta bezmyślność woła o pomstę do nieba, ale jak mówi podinsp. Dymura, może być gorzej:

- My spotykamy się często z jeszcze bardziej karygodnymi sytuacjami, gdy zabiera się pasażerów w miejscach, gdzie jest bramka techniczna w barierach ochronnych i dźwiękowych, ustawionych wzdłuż autostrady. Pamiętajmy, że prędkości na autostradach są duże. Nie możemy się tam zatrzymywać. O tym mówią ogólne zasady i oznakowanie poziome. Jeśli dojdzie do awarii, musimy to również odpowiednio oznakować.

Za obecność na autostradzie pieszy może otrzymać - uwaga - 50 zł mandatu. Czy ta kara jest adekwatna do zagrożenia? Pozostawiamy to pytanie bez odpowiedzi.

 

Mateusz Żmija

100%
0%