|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przepis na środę: Parkujesz na "kopercie" dla niepełnosprawnych? Wstydź się!

Problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego są codziennością kierowców w dużych miastach. To jednak nie usprawiedliwia zajmowania miejsc dla osób niepełnosprawnych. Tylko w Krakowie straż miejska wypisuje rocznie 800 mandatów za takie wykroczenie.

Posłuchaj co mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji

fot. Michael Gaida/Pixabay

Podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji przypomina warunki, które pozwalają korzystać z "niebieskich kopert":

- Trzeba wylegitymować się kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych. Wtedy z wyznaczonych miejsc może korzystać osoba niepełnosprawna, która otrzymała taką kartę. Mogą to być też kierujący samochodem, którzy przewożą posiadacza karty, albo kierujący pojazdem należącym do placówki opiekuńczej, rehabilitacyjnej i edukacyjnej dla osób niepełnosprawnych.

Podszywanie się pod niepełnosprawnego

Niestety są kierowcy, którzy z rozmysłem używają kart parkingowych, np. swoich dziadków, by zostawić auto na "niebieskiej kopercie".

- Artykuł 96b kodeksu wykroczeń mówi wprost, że posługiwanie się kartą parkingową bez uprawnień podlega karze grzywny do dwóch tysięcy złotych. Oczywiście, zgodnie z taryfikatorem mandaty będą odpowiednio niższe, ponieważ niezastosowanie się do znaku informującego o miejscu parkingowym dla osób niepełnosprawnych jest zagrożone mandatem w wysokości 500 zł i pięcioma punktami karnymi. Natomiast posługiwanie się kartą parkingową przez osobę do tego nieuprawnioną grozi 300 zł mandatu, Będzie to też odnotowane w kartotece policyjnej - wyjaśnia podinsp. Dymura.

Dodajmy, że te przepisy obowiązują też na drogach wewnętrznych. Wbrew obiegowej opinii, policjanci i strażnicy miejscy mogą tam wypisywać mandaty za nieuprawnione zajmowanie miejsc dla niepełnosprawnych.

Mateusz Żmija

86%
14%