|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przepis na środę: Kierowanie ruchem, czyli jak zapanować nad chaosem

Gdy na skrzyżowaniu pojawia się policjant kierujący ruchem, często jesteśmy świadkami ogromnego zamieszania. Spora część kierowców, pieszych i innych uczestników ruchu po prostu nie wie jak się zachować.

Posłuchaj co mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji:

fot. Mateusz Żmija

Żeby to rozstrzygnąć, trzeba znać hierarchię ważności znaków i sygnałów drogowych:

- Polecenia wydawane przez kierującego ruchem są najistotniejsze dla uczestnika ruchu drogowego. Mają większą wagę niż sygnalizacja świetlna, oznakowanie pionowe i poziome oraz ogólne zasady ruchu drogowego. Musimy się do tego bezwzględnie stosować. Niezależnie chociażby od tego jaki kolor sygnalizacji świetlnej jest wyświetlany w danym momencie - mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji.

Jak stoi policjant?

Wszyscy uczestnicy ruchu muszą też rozumieć trzy postawy policjanta na skrzyżowaniu. Jak tłumaczy podinsp. Dymura:

  • Po pierwsze pamiętajmy, że postawa w której kierujący jest zwrócony bokiem do nadjeżdżających pojazdów oznacza zezwolenie na wjazd na skrzyżowanie lub odcinek drogi, na której ta osoba kieruje ruchem, a dla pieszych zezwolenie na wejście na jezdnię.
  • Po drugie, postawa wtedy, kiedy policjant jest zwrócony tyłem albo przodem do nadjeżdżających pojazdów oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie albo odcinek drogi, gdzie ruch jest kierowany, a dla pieszych zakaz wejścia na jezdnię.
  • Zmianę dotychczas dawanego sygnału policjant sygnalizuje poprzez podniesienie ręki do góry.

Te zasady są bardzo proste, ale jeśli ich nie znamy, to nerwowość na skrzyżowaniu jest nieunikniona.

Kontrowersyjny film z Rzeszowa

Najnowszym przykładem nieporozumienia przy kierowaniu ruchem przez policjanta jest film z Rzeszowa. Kamerą samochodową nagrał go jeden z kierowców. Materiał został opublikowany w internecie dosłownie kilka dni temu.

Policjant kierujący ruchem zagroził kierowcy mandatem w wysokości 500 zł i 6 pkt karnymi za to, że przepuszczał pieszych (m. in. kobietę z wózkiem) i nie wjeżdżał na skrzyżowanie, gdy mundurowy mu to nakazał. Ostatecznie skończyło się na pouczeniu.

Wybuchła gwałtowna dyskusja. Internauci sprzeczają się kto ma rację: kulturalny kierowca czy policjant stosujący się wyjątkowo rygorystycznie do przepisów.

Wydaje się jednak, że część winy za tę sytuację ponoszą piesi, któzy wychodzili zza pojazdu i nie spojrzeli na kierującego ruchem. Być może nawet nie wiedzieli, że powinni stosować się do poleceń policjanta, gdy przestały działać sygnalizatory.

Jeżeli chodzi o edukację drogową, to mamy naprawdę wiele do zrobienia.

 

Mateusz Żmija

100%
0%