Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

W audycji "Przed hejnałem" o żubrach z Niepołomic

W Puszczy Niepołomickiej na obszarze siedemdziesięciu hektarów żyje około dwudziestu żubrów. Ten ogrodzony i zamknięty dla zwiedzających teren to jeden z nielicznych w Polsce ośrodków zachowawczych żubra. Od wielu lat zwierzę to objęte jest ścisłą ochroną. W Europie żyje około 3,5 tysiąca sztuk tej zwierzyny, z czego w Polsce około 2 tysięcy. Uważa się, że aby był to gatunek całkowicie bezpieczny powinno żyć 6 tysięcy sztuk.

fot. Sylwia Paszkowska

O obyczajach tych zwierząt, a także codziennej pracy w ośrodku zachowawczym w Niepołomicach Sylwia Paszkowska rozmawiała z Michałem Gosiem - nadleśniczym w Nadleśnictwie w Niepołomicach
Żubry z Puszczy Niepołomickiej

Tytuł króla Puszczy bezkompromisowo należy do żubra. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Polski na świecie.

W uroczysku Poszyna, w samym sercu Puszczy Niepołomickiej, znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów, który stanowi jedno z najbardziej istotnych działań na rzecz ochrony przyrody na terenie Puszczy. Ośrodek, zwany również „żubrowiskiem”, założony został w 1925 roku na terenie leśnictwa Hysne i oddany do użytku w 1935. Jego głównym celem jest ochrona gatunkowa zagrożonego wyginięciem żubra.

Pierwsza para tych zwierząt została przywieziona do Niepołomic z Puszczy Białowieskiej jeszcze przed drugą wojną światową na zarządzenie Głównej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży (7 grudnia 1938). W czasie okupacji wszystkie osobniki zostały wywiezione do Niemiec, jednak w 1946 roku ponownie sprowadzono 4 żubry z Puszczy Białowieskiej i funkcjonowanie ośrodka zostało wznowione. Na początku zezwalano turystom na zwiedzanie żubrowiska, lecz od 1954 roku na skutek wystąpienia pryszczycy u żubrów zmieniono charakter ośrodka. Obecnie obserwacja żubrów jest dozwolona tylko za zezwoleniem Nadleśnictwa Niepołomice ze specjalnie wybudowanej do tego celu wieży widokowej.

Teren, na którym mieszkają żubry obejmuje 70 hektarów i otoczony jest wysokim ogrodzeniem zapewniającym ochronę zwierzętom. Wewnątrz znajduje się sześć odrębnych kwater zaopatrzonych w karmiska i specjalne paśniki, a także izolatka oraz odłownia. Dodatkowo, na terenie ośrodka znajdują się zabudowania gospodarcze i magazyny.

Ośrodek zarządzany jest przez Nadleśnictwo Niepołomice, a hodowla żubrów znajduje się pod stałym nadzorem Głównego Konserwatora Przyrody. Obecnie niepołomickie stado liczy około trzydziestu osobników pochodzących z linii białowiesko-kaukaskiej. Bykiem stadnym jest urodzony w 1996 roku „Poręczyciel”.

W południowej części Zamku Królewskiego w Niepołomicach można przyjrzeć się spreparowanemu żubrowi. Został on sprowadzony z Puszczy Białowieskiej 20 lutego 2004 roku przez Fundację Zamek Królewski, czemu towarzyszyły huczne uroczystości. W wyniku konkursu, którego zwycięzcą został Pan Krzysztof Szpetkowski, dla żubra wybrano imię „Niepołom”.

Kilka słów o żubrze
Żubr (Bison bonasus) to największy z żyjących obecnie ssaków Europy. Byki osiągają wysokość do 188 cm, a ich waga waha się w granicach od 440 aż do 920 kg. Samice żubra są stosunkowo mniejsze, o wadze od 320 do 640 kg. Wyróżnia się trzy główne podgatunki: żubr białowieski (Bison bonasus bonasus) zwany również nizinnym; żubr kaukaski (Bison bonasus caucasu) zwany górskim; oraz wymarły obecnie Bison bonasus hungarorum. Linia białowiesko-kaukaska, z której wywodzą się Niepołomickie żubry, powstała na skutek połączenia ostatniego żyjącego żubra czystej linii kaukaskiej z samicami linii białowieskiej. Na całym świecie żubr objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. W 2012 roku, światowa populacja żubra wynosiła 4663 sztuki, z czego 1238 osobników znajdowało się na terenie Polski. Ciekawostką jest, że wszystkie żyjące obecnie żubry pochodzą tylko od 12 sztuk!

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:12

    Alan Uryga: Wyboista droga do ekstraklasy

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 16:22

    Marcin Fatalski m.in. o szansie na przełamanie impasu ws. amerykańskiego wsparcia Ukrainy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię