Przez Tonego Attwooda - wybitnego specjalistę zespołu Aspergera - to schorzenie traktowane było jako dar. To on mówił do dzieci, diagnozując je - "gratuluję, masz zespół Aspergera". I choć to zaburzenie dodaje wyjątkowości, to jednak należy do spektrum autyzmu. Na pozór niewidoczne objawy uzewnętrzniają się w kontaktach międzyludzkich. Stąd poczucie wyobcowania, z którym nie zawsze umie poradzić sobie dziecko.

Na podstawie sprawozdania Systemu Informacji Oświatowej (SIO) z 30 września 2014 r., liczba dzieci i uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm w tym zespół Aspergera, wykazanych przez krakowskie przedszkola i szkoły samorządowe wynosi 290 z uwagi na autyzm, w tym zespół Aspergera i 167 z więcej niż jedną niepełnosprawnością tj. autyzm, w tym zespół Aspergera oraz inna dysfunkcja.

O zmaganiach i życiu z zespołem Aspergera porozmawiamy w przeddzień Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Gośćmi programu będą: Barbara Barwacz-Mikuła – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „Jestem Za”, Agata Woyciechowska – mama dziewczynki z zespołem Aspergera, psycholog oraz Jarosław Szubrycht – dziennikarz, tata chłopca z zespołem Aspergera.

Czytaj: Zespół Aspergera - dar czy przekleństwo