Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kim jest Jezus Chrystus? Dyskusje o. Kłoczowskiego z filozofami

Pierwszym z myślicieli, z którymi o. Kłoczowski rozmawia o Jezusie Chrystusie, jest francuski filozof Blaise Pascal.

Fot. pixabay

Pascal to jeden z najwybitniejszych myślicieli XVII wieku, wszechstronnie utalentowany człowiek renesansu, naukowiec i autor „Myśli”. W kolejnym miniwykładzie krakowski dominikanin analizuje pascalowskie rozumienie tajemnicy Boga.

 



Czy refleksja kim jest Jezus jest w ogóle potrzebna, żeby opisać świat, w jakim żyjemy i relacje społeczne? W kolejnym odcinku swoich rozważań o. Jan Kłoczowski zajmuje się filozofią oświeceniowego filozofa XVIII wieku Jana Jakuba Rousseau.

O. Kłoczowski analizuje jego tekst ‘Wyznanie wiary wikarego sabaudzkiego”, w którym Rousseau wyłożył swoje poglądy o naturalnej religii i roli chrześcijaństwa.

 



W tym odcinku swoich rozważań Ojciec Jan Andrzej Kłoczowski poszukuje odpowiedzi, analizując myśl niemieckiego filozofa Emmanuela Kanta.


W kolejnym mini-wykładzie Ojciec Jan Kłoczowski przygląda się postaci Jezusa w oczach francuskich publicystów i myślicieli doby Rewolucji Francuskiej.


 

Czy można opuścić Kościół katolicki a pozostać wiernym Jezusowi? Ojciec Jan Andrzej Kłoczowski w swoim kolejnym mini wykładzie przypomina myśl francuskiego historyka i orientalisty z XIX wieku Ernesta Renan’a.

Ten niedoszły katolicki ksiądz, z pobożnej bretońskiej rodziny, podrzucił instytucjonalny Kościół, ale podróżował do Ziemi Świętej, którą nazywał piątą Ewangelią. Książka Ranan’a zatytułowana „Życie Jezusa” napisana w 1863 roku, miała wiele wydań i była niezwykle popularna w tamtych czasach również w Polsce. Przedstawiony w niej obraz dobrego łagodnego rabbiego Galilei Jezusa trafiał do serc wielu gorliwych katolików.

 



 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię