- A
- A
- A
Studenci Politechniki Krakowskiej budują elektryczny bolid
Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej budują unikatowy bolid. Inny niż większość tego typu pojazdów, bo elektryczny. Konstruują go z myślą o zawodach Formuły Student (SAE), podczas których prezentują się bolidy wyścigowe. Studenci zbudowali już prototyp ramy, szkieletu pojazdu, teraz będą budować tę właściwą."Budujemy bolid elektryczny, to innowacja jeśli chodzi o zawody w formule SEA. Będzie to pierwszy taki projekt w Polsce" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków absolwentka Wydziału Mechanicznego PK Maria Wójcicka. Jak zaznaczają studenci, większość bolidów to pojazdy o tradycyjnym napędzie spalinowym. "Dlatego jest to wyzwanie, bo trudniejsze jest sterowanie silnikiem elektrycznym. Poza tym, silników w pojeździe będzie kilka, muszą współgrać ze sobą. Będzie sporo kabli i czujników" - mówi student Wydziału Mechanicznego Paweł Kwiatkowski.
Zespół liczy około 20 osób i jest podzielony na grupy. Każda zajmuje się projektowaniem innego układu. "Osobno układ napędowy, sterowania, osobno budowa projektramy i zawieszenia" - wylicza Maria Wójcicka. Konstruktorzy planują, że bolid rozpędzi się do 100 km/h w miniej niż 2,5 sekundy. "Rekord świata w takich pojazdach to obecnie 1,7 sekundy" - dodaje student. Według założeń na jednym ładowaniu bolid ma przejechać 22 km, choć regulamin zawodów pozwala na wymianę akumulatorów w połowie tego dystansu.
Przed konstruktorami jeszcze sporo pracy. Zbudowali już prototyp ramy pojazdu z rurek PCV, ta właściwa rama będzie zbudowana z rurek stalowych. "Jesli chodzi o układ napędowy jesteśmy w końcowej fazie projektowania. Przed nami konstrukcja ram i kolejnych elementów, które będą stanowiły całość" - dodaje student.
Formuła Student (SAE) to cykl międzynarodowych zawodów, w których studenci budują bolidy wyścigowe i prezentują je na torach w różnych krajach, nie tylko Europy. Przyszłoroczne zawody, w których studenci Politchniki Krakowskiej chcą wziąć udział, prawdopodobnie odbędą się w Polsce.
Aleksandra Ratusznik
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:34
Ruszyła budowa ronda na trudnym skrzyżowaniu w Bieczu. Prace potrwają do końca listopada
-
21:08
Ponad 90 wojennych listów krakowskiego lekarza trafi do muzeów Auschwitz i na Majdanku
-
19:10
Nie żyje Waldemar Jasiński ps. „Góral”, kontrowersyjny biznesmen. Policja wyjaśnia okoliczności śmierci
-
18:39
Lęk pacjenta. Od Szpitala Południowego do przeciążonych SOR-ów
-
17:47
Krótka przygoda Świątek w Bad Homburg
-
17:07
UEK potrzebuje nowego centrum dydaktycznego. Krakowscy radni apelują do rządu
-
16:22
Krem, który żyje? Krakowskie badaczki opatentowały nową technologię
-
15:57
Zakrzówek przygotowany na nowy sezon
-
15:48
Na Zakrzówku ubywa wody. Czy popularnemu kąpielisku coś grozi?
-
14:51
Płacą za abonament parkingowy, ale nie mają gdzie parkować. Mieszkańcy Tarnowa oburzeni
-
14:18
Wesele jak za dawnych lat na krakowskim Kazimierzu
-
13:48
Gdy czas działa przeciwko sądom. Dr Czarnecki o procesie w sprawie śmierci Jerzego Ziobry
-
13:44
Zawróciła przed tunelem na Zakopiance i pojechała pod prąd. Policja szuka kierującej BMW [FILM]
-
12:51
Rekordowa edycja Summer Jazz Festival Kraków. Ponad 170 koncertów i światowe gwiazdy jazzu
-
12:42
Żywienie kliniczne ratuje życie. "Niedożywiony pacjent onkologiczny może zostać zdyskwalifikowany z leczenia"
-
12:01
Sukcesja w firmie rodzinnej. Czy zmiana profilu działalności to błąd?
-
11:59
Nikt nie pomógł 14-letniej Natalii z Andrychowa. Jest akt oskarżenia wobec trzech policjantów
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 2. - Powojenny Kraków leczy rany
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej