|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej stworzą szachy dla osób niewidomych

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej: Wojciech Burzyński i Mateusz Chmiel konstruują szachy dla osób niewidomych. Chcą je wyposażyć w system dźwiękowy, dzięki któremu osoby grające usłyszą w którym miejscu na szachownicy jest pionek. Projekt nazwali "Szach Mat" i zgłosili go do konkursu CSR Masters. Walczą w nim o pieniądze na realizację innowacyjnej szachownicy.

Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Burzyńskim i Mateuszem Chmielem, studentami AGH

Pionki wydrukowane w drukarce 3D, fot. Mateusz Chmiel

Przy opracowaniu tego projektu studenci kierowali się wskazówkami podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Szachy mają znacząco różnić się od tych, które dziś można kupić.

- "Zasada działania szachów, które obecnie można dostać polega na tym, że w planszy są otwory a w pionkach wypustki, dlatego pionki się nie przewracają, ale to stwarza problemy w pouszaniu się. Nam zależy na innych ulepszeniach. Chcemy, by podczas ruchu przeciwnika system sam mówił z którego pola na które ruszył się pionek " - mówili w Radiu Kraków Mateusz Chmiel, student IV roku metalurgii na Wydziale Odlewnictwa i Wojciech Burzyński, student III roku mechaniki i budowy maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Oprócz komunikatu głosowego studenci chcą zastosować także system rejestracji gry, dzięki któremu uda się odtworzyć całą partię.

Pionki będą drukowane za pomocą drukarki 3D i będą w nich ukryte czujniki. Do szachownicy będą mocowane za pomocą magnesu. Studenci zgłosili swój projekt do konkursu CSR Masters i starają się o pieniądze na realizację. Zapowiadają, że jeśli zwyciężą, innowacyjna szachownica powstanie w ciągu kilku miesięcy.

 

Aleksandra Ratusznik

100%
0%