|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej stworzą szachy dla osób niewidomych

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej: Wojciech Burzyński i Mateusz Chmiel konstruują szachy dla osób niewidomych. Chcą je wyposażyć w system dźwiękowy, dzięki któremu osoby grające usłyszą w którym miejscu na szachownicy jest pionek. Projekt nazwali "Szach Mat" i zgłosili go do konkursu CSR Masters. Walczą w nim o pieniądze na realizację innowacyjnej szachownicy.

Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Burzyńskim i Mateuszem Chmielem, studentami AGH

Pionki wydrukowane w drukarce 3D, fot. Mateusz Chmiel

Przy opracowaniu tego projektu studenci kierowali się wskazówkami podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Szachy mają znacząco różnić się od tych, które dziś można kupić.

- "Zasada działania szachów, które obecnie można dostać polega na tym, że w planszy są otwory a w pionkach wypustki, dlatego pionki się nie przewracają, ale to stwarza problemy w pouszaniu się. Nam zależy na innych ulepszeniach. Chcemy, by podczas ruchu przeciwnika system sam mówił z którego pola na które ruszył się pionek " - mówili w Radiu Kraków Mateusz Chmiel, student IV roku metalurgii na Wydziale Odlewnictwa i Wojciech Burzyński, student III roku mechaniki i budowy maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Oprócz komunikatu głosowego studenci chcą zastosować także system rejestracji gry, dzięki któremu uda się odtworzyć całą partię.

Pionki będą drukowane za pomocą drukarki 3D i będą w nich ukryte czujniki. Do szachownicy będą mocowane za pomocą magnesu. Studenci zgłosili swój projekt do konkursu CSR Masters i starają się o pieniądze na realizację. Zapowiadają, że jeśli zwyciężą, innowacyjna szachownica powstanie w ciągu kilku miesięcy.

 

Aleksandra Ratusznik

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

J.P.

Wtorek, 31 stycznia 2017, 16:09

Informacja dźwiękowa o polu na jakim stanęła figura jest zbędna, a nawet utrudniająca grę, bo rozprasza. Ponad to zmusza do gry w słuchawkach. Każdy grający doskonale zna numerację szachownicy. Grałem zarówno na szachownicach z otworkami stabilizującymi figury, jak i na szachownicach magnetycznych. Na magnetycznych czułem się mniej swobodnie, bo łatwiej było przypadkowo przesunąć figurę. Fajnym pomysłem jest rejestrator przebiegu gry.

Odpowiedz

krakus

Poniedziałek, 30 stycznia 2017, 23:01

pierdołami się agh zajmuje, może rozwiązali by problem smogu, albo zrobili projekt programu zmiany ogrzewania w małopolsce na geotermie czy inne nisko emisyjne źródło, a tak wychodzi że największym problemem niewidomych jest że w szachy nie mogą pograć, paranoja, z takimi naukowcami to nic nie zwojujemy

Odpowiedz

Zespół SZACH MAT

Poniedziałek, 30 stycznia 2017, 13:47

Serdecznie zapraszamy do głosowania na projekt (bez logowania itp. wystarczy jedno kliknięcie) na: http://csrmasters.pl/szachy-dla-niewidomych/ Głosować można codziennie (raz dziennie) do 7 lutego. Pozdrawiamy

Odpowiedz