Przy opracowaniu tego projektu studenci kierowali się wskazówkami podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Szachy mają znacząco różnić się od tych, które dziś można kupić.

- "Zasada działania szachów, które obecnie można dostać polega na tym, że w planszy są otwory a w pionkach wypustki, dlatego pionki się nie przewracają, ale to stwarza problemy w pouszaniu się. Nam zależy na innych ulepszeniach. Chcemy, by podczas ruchu przeciwnika system sam mówił z którego pola na które ruszył się pionek " - mówili w Radiu Kraków Mateusz Chmiel, student IV roku metalurgii na Wydziale Odlewnictwa i Wojciech Burzyński, student III roku mechaniki i budowy maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Oprócz komunikatu głosowego studenci chcą zastosować także system rejestracji gry, dzięki któremu uda się odtworzyć całą partię.

Pionki będą drukowane za pomocą drukarki 3D i będą w nich ukryte czujniki. Do szachownicy będą mocowane za pomocą magnesu. Studenci zgłosili swój projekt do konkursu CSR Masters i starają się o pieniądze na realizację. Zapowiadają, że jeśli zwyciężą, innowacyjna szachownica powstanie w ciągu kilku miesięcy.

 

Aleksandra Ratusznik