|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ruchome lądowiska naukowców Politechniki Krakowskiej

Pracownicy Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej pracują nad mechanizmem stabilizującym lądowiska helikopterów. Wynalazek może być zastosowany w wojskowych i cywilnych okrętach. Ma zwiększyć bezpieczeństwo podczas lądowania w czasie złych warunków pogodowych. Dr hab. inż. Grzegorz Tora oraz doktorant mgr inż. Damian Brewczyński opowiadali o wynalazku w programie "Pracują na Nobla".

Posłuchaj rozmowy z naukowcami Politechniki Krakowskiej

Zdjęcie ilustracyjne, fot: pixabay

- "W warunkach sztormowych, w wypadku bardzo dużych przechyłów okrętu podjeście do lądowania jest bardzo ryzykowne. Znane są przypadki gdy lądowanie okazało się katastrofą. Konwencjonalne rozwiązania są takie, że lądowisko jest sztywno połączone z okrętem. Lądowisko, które proponuję, redukuje przechyły okrętu i utrzymuje się w kierunku poziomym" - tłumaczy dr hab. inż. Grzegorz Tora. 

System jest wyposażony w układ czujników, które zbierają informację o ruchu okrętu. Informacja jest przetwarzana przez układ sterujący, który oblicza jak powinny zachować się napędy układu - "Zwykle gdy okręt przechyla się w prawo, lądowisko przechyla się w lewo" - dodaje naukowiec.

Stosowane dotąd rozwiązania to próby przewidywania zachowania kołysanego sztormem okrętu i skorzystania z kilkusekundowych chwil, gdy znajduje się w teoretycznie mniejszym wychyleniu. - "Śmigłowce operujące nad morzem, gdy kończy im się paliwo, muszą podjąć decyzję czy lądować czy wodować. Lądowanie wiąże się z ryzykiem uderzenia o pokład statku i uszkodzenia maszyny. Jeśli bezpieczeństwo uda się poprawić, będą wymierne korzyści" - przekonuje mgr inż. Damian Brewczyński.

Wynalazek został zgłoszony do ochrony patentowej.

 

 

Aleksandra Ratusznik/materiały prasowe PK

100%
0%