Restytucje stanową jeden z najbardziej spektakularnych przykładów aktywnej ochrony zagrożonych gatunków czy populacji. Wymagają one jednak zwykle znacznego nakładu sił oraz środków i obarczone są sporym ryzykiem niepowodzenia. Jednak w Pieninach się udało. Restytucja niepylaka apollo to  pierwszy w Polsce i jeden z niewielu na świecie kompleksowy oraz dokładnie udokumentowany program aktywnej ochrony populacji owada. Badania prowadzą prof. Z. Witkowski i dr P. Adamski z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
Od 1991 roku odławiano żyjące w naturze osobniki i umieszczano je w  hodowli. W celu zwiększenia różnorodności genetycznej rodzimej populacji, kilkakrotnie skrzyżowano samice z hodowli z samcami odłowionymi po słowackiej stronie Pienin. Wyhodowane niepylaki apollo wypuszczano w miejscach występowania dziko żyjących krewnych. Oprócz samej hodowli motyli, równolegle prowadzono badania naukowe. Chciano określić głównie przyczyny wymierania gatunku, a także wypracować działania mające na celu przywrócenie odpowiedniego stanu siedlisk motyli. Równolegle z badaniami i hodowlą gatunku prowadzono działania mające na celu przywrócenie stanowisk niepylaka. Wycięto krzewy i młode drzewa, których nadmierny rozrost na górskich polanach wyjątkowo nie służy występowaniu apolla.
Niepylak apollo jest symbolem Pienin, został  wpisany do europejskiej czerwonej księgi gatunków ginących. Dzięki wysiłkowi naukowców i pracowników Parku motylowi nie grozi już wymarcie. Ale w przyrodzie nie ma nic pewnego. Dlatego nadal, co roku, niepylaki są łowione, troskliwie oglądane i..wypuszczane na wolność. Nadal trwa naukowy monitoring tego gartunku. Audycję przygotowała Ewa Szkurłat