Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Noc Naukowców 2020

„Jak naukowcy zmieniają Świat”? Ponad 600 naukowców i pracowników instytucji, blisko 500 studentów z 75 różnych kół naukowych pracuje nad organizacją warsztatów, pokazów, eksperymentów i wystaw, które podczas 14. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców, zostaną zaprezentowane online.

W sumie przewidzianych jest ponad 1 200 różnych atrakcji, wśród których nie zabraknie organizowanego corocznie konkursu plastycznego pod hasłem: EKO NAUKOWIEC.
Ze względu na organizację wydarzenia w formie online – MNN 2020 staje się imprezą ogólnopolską! Będą mogli wziąć w niej udział nie tylko mieszkańcy Małopolski i miast, w których działają nasi partnerzy (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Chrzanów, Oświęcim, Niepołomice, Limanowa), ale miłośnicy i sympatycy nauki z całej Polski.
W bieżącym roku, 14. edycja wydarzenia zorganizowana będzie pod hasłem: „Jak naukowcy zmieniają Świat”. Odkrycia i badania naukowców mają bowiem wpływ na nasze codzienne życie, pozwalają nam też lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Dla części wydarzeń obowiązuje rejestracja.

 

W organizację wydarzenia na Uniwersytecie Rolniczym, zaangażowało się łącznie ponad 100 pracowników i studentów Uniwersytetu Rolniczego. Przygotowali  około 70 różnych aktywności - pokazów i eksperymentów, warsztatów, wykładów oraz relacji na żywo! Podczas tegorocznej Nocy Naukowców na UR, poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania: Czym się oddycha w Krakowie? Czy lepsza jest woda twarda czy miękka? Jak skutecznie negocjować? Czym jest biogospodarka w rozwoju zrównoważonym? Jak komunikują się zwierzęta? Kiedy ptaki śpiewają? Jak modelować w 3D? Jak używać skanera laserowego? Czy grzyby można traktować jak lekarstwa? Naukowcy obalą także mity dotyczące tego, że wszystko, co ma „E „ w składzie jest szkodliwe. Kobiety poznają tajniki tworzenia pomadek kosmetycznych. Ciekawość zaspokoją także Ci, którzy chcieliby się dowiedzieć jak otrzymać srebrne lustro w probówce. Zajęcia i pokazy na UR odbywać się będą od 10.00 do 16.00 i od 18.00 do 24.00.

 

Nauki ścisłe nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. Głównie ze względna na mylne przeświadczenie że jest to nudne i trudne. Dlatego Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podczas Nocy naukowców zaprezentuje m.in  filmy i prezentacje, które pokażą, że świat nauk ścisłych jest interesujący, wciągający, a czasami wybuchowy. Koło Naukowe „Hefajstos” zaprezentuje m.in.  film przedstawiający proces wytworzenia kopii historycznego sztyletu perskiego, wykonanego ze stali damasceńskiej. Podane zostaną podstawowe informacje o tym legendarnym materiale, a także sposób jego odtworzenia we współczesnych warunkach rzemieślniczo-laboratoryjnych.

Noc Naukowców na Politechnice Krakowskiej odbędzie na dwóch wydziałach: Inżynierii i Technologii Chemicznej i Mechanicznym. Naukowcy pokażą wszystkie kolory chemii, jak wpływa na nasze życie, dlaczego bywa niebezpieczna. Niewątpliwą atrakcją będzie również przejażdżka wirtualnym tramwajem w symulatorze oraz lot w symulatorze myśliwca F-16.

Program wszystkich naukowych atrakcji przygotowanych przez krakowskie uczelnie można znaleźć na www.nocnaukowcow.malopolska.pl

mat.prasowe/Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię