|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Mineralog z AGH zbada wpływ aparatów ortodontycznych na zęby

Dr inż. Justyna Topolska z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska chce się dowiedzieć czy nikiel, żelazo, tytan i chrom mogą niszczyć szkliwo. Eksperyment potrwa trzy lata, czyli tyle ile trwa leczenie ortodontyczne, a badaczka przeprowadzi go wspólnie z ortodontką z UJ dr Sylwią Motyl. Projekt finansuje Narodowe Centrum Nauki, a na czym ma polegać? Dr inż. Justyna Topolska opowiedziała w programie "Pracują na Nobla"

Posłuchaj rozmowy z dr inż. Justyną Topolską z AGH

Dr inż. Justyna Topolska, zdjęcie z archiwum badaczki

- "Wiadomo, że z aparatów ortodontycznych wyciekają metale. Dostają się w jakimś stopniu do organizmu i raczej nie powinny w znacznym stopniu szkodzić. Natomiast nie wiadomo, czy metale uwalniane z aparatów mogą dostawać się do szkliwa" - mówi Radiu Kraków dr inż. Justyna Topolska. Jak dodaje badaczka szkliwo zbudowane jest niemal w 90 procentach z apatytu, minerału, który ma bardzo chłonną strukturę.

Naukowcy chcą sprawdzić czy czas leczenia ortodontycznego albo higiena jamy ustnej wpływają a to, że metale mogą się wbudowywać w szkliwo.

Fot. Z archiwum badaczki

120 zębów podzielonych zostanie na pół. Jedna połowa poddana będzie eksperymentom, druga nie. -"Zęby będą moczone w roztworach imitujących dzienne zmiany w ustach. Do tego dodam aparaty ortodontyczne. Roztwór (sztuczna ślina) będzie zmieniany codziennie, poza tym zęby będą wstrząsane, będą mogły się o siebie ocierać. Po trzech latach zobaczę, czy są różnice w zawartości metali w szkliwie" - wyjaśnia naukowiec.

Na realizację projektu Narodowe Centrum Nauki przyznało 670 tys. złotych.

 

Aleksandra Ratusznik

 

0%
0%