|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Laboratorium Badań Chemicznych ICIMB kolebką budowlanych patentów

Aparaty rentgenowskie, piece, przeszklone komory przypominające szafy, tzw. dygestoria od niedawna są częścią Laboratorium Badań Chemicznych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie - miejsca, w którym polscy naukowcy na zlecenie międzynarodowych koncernów tworzą rozwiązania wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Instytut jest właścicielem wielu patentów - zachwala dyrektor Oddziału dr inż. Paweł Pichniarczyk w rozmowie z Joanną Gąskąw audycji "Pracują na Nobla".

Posłuchaj rozmowy w naukowym pasmie "Pracują na Nobla"

Źródło: Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Komórka badawcza formalnie działa od lat 60., ale dopiero w tym roku przeszła gruntowny remont i otrzymała specjalistyczne urządzenia. Laboratorium Badań Chemicznych jest oczkiem w głowie Ministerstwa Nauki i Szkolnistwa Wyższego. W ubiegłym roku Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie, którego część stanowią pracownie przy ul. Cementowej 8, otrzymał od resortu blisko 2 mln złotych. Czym zajmuje się placówka naukowa opowiedział dyrektor Odziału Szkła i Materiałów Budowlanych w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie dr inż. Paweł Pichniarczyk w rozmowie z Joanną Gąskąw audycji "Pracują na Nobla". 
 
- Instytutu wykonuje spektrum zadań od prac badawczych nad surowcem do wdrożenia materiału na rynek, a dzięki akredytowanym laboratoriom prowadzi certyfikacje - zapewnia dyrektor Pichniarczyk. Zajmuje się również homologacją szyb samochodowych.
 
Joanna Gąska
Obserwuj autorkę na Twitterze

 

 

100%
0%