Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Krakowscy archeolodzy odkryli zapomniane cmentarze na Podkarpaciu z okresu I wojny światowej

Cmentarze, ze szczątkami blisko 400 żołnierzy poległych w krwawych bitwach ponad sto lat temu na pograniczu polsko-słowackim odkryli archeolodzy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na ukryte pod ziemią miejsca w Zubeńsku i Łupkowie naukowcy natrafili z pomocą pasjonatów historii oraz dzięki informacjom mieszkańca pobliskiej wsi. Jak przyznaje kierownik badań dr Marcin Czarnowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego to bardzo cenne wykopaliska, dlatego, że część poległych to prawdopodobnie Polacy służący w armiach: rosyjskiej i austro-węgierskiej. Naukowcy znaleźli przy żołnierzach cenne historycznie pamiątki: fragmenty mundurów i kolorów pułkowych oraz elementy wojskowego ekwipunku i rzeczy osobiste.

Archeolog dr Marcin Czarnowicz, fot. Joanna Gąska

Posłuchaj rozmowy z kierownikiem wykopalisk w Zubeńsku i Łupkowie na Podkarpaciu
Wykopaliska prowadzone na terenie Zubeńska i Łupkowa w gm. Komańcza na Podkarpaciu przez zespół krakowskich archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Z perspektywy polskiej historii to odkrucie jest niezwykle ważne, ponieważ prawdopodobnie zarówno po stronie austriackiej, jak i rosyjskiej walczyli Polacy,  a jak przyznaje szef zespołu archeologów dr Marcin Czarnowicz wykopalisk związanych z okresem I wojny światowej nie przeprowadzono w Polsce zbyt wiele.  

 Naukwcy w porozumieniu  z lokalnym samorządem, planują zorganizowanie wystawy, na której pokażą wyniki wykopalisk. Same cmentarze, jak obiecuje dr Czarnowicz, będzie można zwiedzić wykorzystując cyfrowy przewodnik tworzony we współpracy CentrumTransferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na twitterze

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię