Znana jest już niemal od stulecia, w ostatniej dekadzie zdobyła niebywałą popularność, głównie dzięki zastosowaniu jej w nowoczesnym przemyśle. Sztuczna inteligencja czy, jak mówią specjaliści, sieć neuronowa z dużym powodzeniem wdrażana jest w dynamicznie rozwijających krakowskich przedsiębiorstwach.

 

 - Jest w Krakowie firma, która odniosła sukces na arenie międzynarodowej wprowadzając produkt, który jest w stanie zautomatyzować proces ewidencjonowania w sklepach -  zdradza dr Przemysław Witaszczyk. Korzyść jest wymierna: zamiast rzeszy pracowników spisujących godzinami etykiety na półkach, żeby potem wprowadzić je do bazy danych, powstał program obsługiwany smartfonem. - Pracownik zrobi jedno zdjęcie i w ułamku sekundy zostanie zinwentaryzowana zawartość sfotografowanego obszaru. Widziałem to na własne oczy, działa to niesamowicie dobrze. To będzie mogło zostać poszerzone na innne domeny działałności  niż tylko sklepy - wylicza współtwórca pierwszych  w Polsce studiów - Europejskiej Akademii Gier.

- Medycyna spersonalizowana oparta na sztucznej inteligencji, to kolejna branża, w którą inwestuje inny krakowski start-up - wylicza dr Przemysław Witaszczyk. Sekwencjonowanie genetyczne i badania nad DNA z wykorzystywaniem sieci nauronowych, mają doprowadzić do stworzenia leku na nowotwór przeznaczonego dla konkretnego pacjenta. Obszary, w które inwestują krakowskie firmy, to także branża call-center i przemysł gier komputerowych.

 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze