Sir Francis Galton, był wiktoriańskim zarozumialcem, który przeżył komiczne perypetie w afrykańskim buszu. Napisał: "cokolwiek czynisz - licz", bo był również twórcą prototypu nowoczesnej mapy pogody,eugeniki, a jego wkładem w rozwój nauki było stworzenie definicji regresji i korelacji. Galton dziś źle się kojarzy, choć był wizjonerem nauki - pisze Jim Holt w książce  "Idee, które zmieniły świat".

"Piękno, a nie użyteczność jest prawdziwym uzasadnieniem istnienia matematyki" - mówił Godfrey Hardy, dla którego matematyka była przede wszystkim sztuką kreatywną. Z kolei Edward Frenkel , rosyjski geniusz matematyczny, który w wieku 21 lat został profesorem na Harvardzie mówił, że matematyka jest abstrakcyjna i trudna, a jej piękno niedostępne dla większości z nas. Koncepcje postrzegania matematyki się zmieniały, ale dlaczego za przełomowy uważa się program Langlandsa, zapoczątkowany w latach 60-tych XX wieku?

Gościem Ewy Szkurłat był fizyk, dr T. Lanczewski, tłumacz książki Jima Holta  "Idee, które zmieniły świat", wydanej przez Copernicus Center Press.