"Projekt nie zastąpi testów medycznych, ale może stać się przydatnym narzędziem przesiewowym" - mówi dr inż Krzysztof Lalik, opiekun koła naukowego "Sensor" na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie.

Robot  wyda komunikaty informujące o podwyższonej temperaturze, a  jego towarzyszem będzie samojezdny dron. Układ będzie wyposażony w dodatkowe moduły do dezynfekcji rąk i przedmiotów. Głównym zadaniem projektu będzie utworzenie algorytmu rozpoznawania i markowania głowy wchodzących do budynku osób. Zaproponowany algorytm  ma za zadanie odczytać wartość temperatury nawet wtedy, gdy obserwowana osoba ma na sobie maskę i kaptur.

Do identyfikacji i markerowania posłuży opracowany algorytm neuronowy bazujący na klasyfikatorze konwolucyjnym umieszczony w Chmurze. W drugim oku humanoida zostanie umieszczona klasyczna kamera, która będzie nadzorowała bezkontaktowo ruchy klatki piersiowej. Zostaną wykonane prace badawcze, które będą miały na celu stwierdzenie, czy algorytmy neuronowe mogą wykryć duszności nadzorując tylko i wyłącznie ruch klatki piersiowej. Sama konstrukcja mechaniczna, elektryczna i robotyki jest odrębnym zagadnieniem  w tym projekcie.
Moduł dezynfektera będzie oparty na robocie SCARA. Będzie on wyposażony w odpowiednie narzędzia do dezynfekcji klasycznej i optycznej. Robot będzie mógł odkażać ręce oraz przedmioty typu klucze,telefony, etc. Informacje mogą być podawane przez interfejs użytkownika lub rozpoznawane autonomicznie.
W czasach postpandemicznych  humanoid może zostać wykorzystany  do np. zadań promocyjnych lub wspomagania i informowania Gości AGH.

Audycje przygotowała Ewa Szkurłat