|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Biosensor do badania krzepliwości krwi szansą na uratowanie życia kliku milionom pacjentów

Ma szansę uratować zdrowie i życie kilku milionów pacjentów cierpiących na choroby serca. Biosensor do badania krzepliwości krwi to innowacyjny koncept naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i zespołu lekarzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którymi kieruje kardiolog, prof. Wojciech Wojakowski. Mikrourządzenie ma chronić chorego przed ryzykiem wylewów i krwotoków wewnętrznych - wyjaśniają prof. Tadeusz Uhl i dr n. med. Tomasz Jadczyk - goście programu "Pracują na Nobla". Rozmawiała z nimi Joanna Gąska.

Posłuchaj rozmowy w programie "Pracują na Nobla"

prof. Tadeusz Uhl, archiwum Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Aparat zaprojektowany przez naukowćów AGH ze względu na użycie najnowszych technologii mógłby skutecznie i miarodajnie badać krzepliwość krwi a następnie wysyłać przetworzoną informację do adresata. Członek zespołu badawczego prof. Tadeusz Uhl, kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH zastrzega jednak, że koncepcja biosensora znacznie wyprzedza obecny stan wiedzy i wdrożenie jej  do praktyki klinicznej w ciągu najbliższych lat będzie bardzo trudnym wyzwaniem naukowym. Mimo to, pomysłem juz teraz żywo interesują się firmy medyczne w Singapurze.
 
Idea biosensora nie jest w medycynie niczym nowym. - Powstają kolejne prototypy, choćby do kotroli glukozy we krwi, ale projekt tego urządzenia, które nie tylko bada krzepliwość krwi, ale i wysyła przetworzoną informację do aplikacji w telefonie czy np. tablecie jest pierwszą tak zaawansowaną metodą diagnozowania składu płynu życia - dodaje kardiolog, dr n. med. Tomasz Jadczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na co dzień pracujący na III Oddziale Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego, któregom szefem jest prof. Wojciech Wojakowski. Biosensor zostanie wykonany w technologii NEMS. Mikrourządzenie ma zawierać elementy samodiagnostyki tak, by w przypadku awarii można było szybko zlokalizować problem.

 

Naukowcy już dwukrotnie skałdali wniosek o finansowanie badań. Pierwszy raz do ministerstwa nauki w programie "Dialog", drugi - w projekcie "Team-Tech" do Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, na razie bez rezultatu.

 

 

 

Joanna Gąska
Obserwuj autorkę na Twitterze

 

100%
0%